large
Nemocnice Písek, a.s.
Karla Čapka 589
397 01 Písek
Tel.: +420 382 772 111
IČO: 26095190

Mapa areálu

MapaMala


banner PACIENTI2019

 
  BannerINKONT

Komerční sdělení

 

Facebook50

Odstranění ledviny otevřenou operací

Bylo u Vás zjištěno onemocnění ledviny, které si vyžaduje odstranění celé ledviny. Máte-li druhou ledvinu zdravou, nic se tím ve Vašem životě zásadně nezmění. S jednou ledvinou se dá žít plnohodnotný život, jedna ledvina zastane veškerou funkci. Dokonce existuje řada lidí, kteří se s jednou ledvinou již narodí. Po zhodnocení Vašeho onemocnění ledviny, Vaší rentgenové dokumentace, Vašich dalších nemocí a Vaší tělesné konstituce se zdá, že bude moci být provedeno odstranění ledviny otevřenou operací v poloze na boku nebo na zádech.

Výkon je prováděn v poloze na boku nebo na zádech v celkové anestézii (volbu anestézie určuje anesteziolog). Pro zjednání přístupu k nemocné ledvině je nutné otevřít prostor za dutinou břišní šikmým řezem v podžebří na boku a proniknout dále do prostoru za ní – do prostoru, kde se nachází ledvina. Poté jsou nalezeny a přerušeny ledvinné cévy. Následuje uvolnění ledviny a je uvolněn močovod, který je zpravidla také odstraněn společně s ledvinou a dle charakteru onemocnění i s tukovým pouzdrem.

Po operaci bývá z rány vyveden drén a z močového měchýře dočasně cévka, které odstraňujeme za několik málo dní po operaci. Po výkonu se může objevit zánět, proto operaci tohoto typu zajišťujeme antibiotiky. Další možnou komplikací je vyklenutí v místě jizvy. Obvykle nejde o pravou kýlu v jizvě, ale volnou stěnu břišní v důsledku poškození funkce bočních svalů břišní stěny.

Režimová opatření : fyzické šetření cca 2 – 3 týdny po vynětí stehů (tj. po zhojení rány), dále v podstatě bez režimových omezení, dodržovat pitný režim 2 litry tekutin denně, dodržovat termíny kontrol na urologické ambulanci a u obvodního lékaře