Mapa areálu

MapaMala

Transrektální sonografie prostaty s biopsií (TRUS)

Váš lékař Vám doporučil vzhledem k podezření na onemocnění prostaty a zvýšení hladiny látky zvané PSA (prostatický specifický antigen) sonografické vyšetření prostaty spojené s odběrem vzorků prostaty. Jedná se o ultrazvukové vyšetření prostaty pomocí speciální sondy, která se zavádí do konečníku. Na sonografické vyšetření bezprostředně navazuje odběr vzorků prostaty na histologický rozbor tkáně. Před vlastním vyšetřením a výkonem je potřebná příprava s cílem k vyšetření vyprázdnit konečník a zajistit pacienta tabletovým antibiotikem.

Užíváte – li léky ovlivňující krevní srážlivost (Anopyrin, Acylpyrin, Ibustrin, Warfarin, Pelentan), je třeba týden před biopsií tyto léky vysadit. O užívání těchto léků musí pacient vždy informovat lékaře!!

Upozornění: po výkonu se může přechodně objevit krev v moči nebo ve stolici. Krvácení většinou do 24 hodin samo ustane. Přetrvává-li krvácení delší dobu či objeví-li se teploty, třesavka, zimnice, musíte ihned navštívit ambulanci urologického oddělení.