banner PACIENTI 2017

wifi

Bez zpěvu koled si vánoční svátky neumíme představit. Znějí všude, pořádají se vánoční koncerty. Děti mají besídky ve školkách, školách, družinách. Žáci a pedagogové ZŠ Husova a ZŠ Tylova tradičně přichází i do nemocnice předat vlastnoručně vyrobené dárečky a zazpívat seniorům na sociálních lůžkách a pacientům na oddělení následné péče. „Velice si toho vážíme a děkujeme za to, jsou to pro pacienty i personál příjemné chvíle,“ říká ředitel písecké nemocnice Jiří Holan.

Zpěv jako takový je zdraví prospěšný. Je jedním z nejjednodušších dechových cvičení. Dochází při něm k většímu okysličování, zvyšuje se vitální kapacita plic a prokrvení mozku. Při efektivnějším dýchání, které nastává při zpěvu, si nejen čistíme organismus, ale vibracemi si „masírujeme“ vnitřní orgány. Může být i lékem. Podle výzkumů léčí nejen problémy s dýcháním nebo psychické poruchy, ale má vliv i na zlepšení stavu pacientů například při Parkinsonově chorobě. Zpěv může být meditací, očistou duše, antidepresivem nebo zdrojem energie a radosti.

Nemoc a pobyt v nemocničním zařízení v době vánočních svátků je mnohonásobná emoční zátěž, která se může promítnout i do klinického obrazu pacienta. Zpívání koled je každoroční akcí i pro kaplana Mgr. Rostislava Homolu, B.Th., který v nemocnici zavedl pravidelné zpívání pro pacienty a jejich blízké. Zpívá každý týden při pravidelných setkáních na ONP a sociálních lůžkách, ale před Vánoci chodí i na další oddělení a zpívá na přání. S kytarou se vydává například na neurologické nebo dětské oddělení, kde obchází pokoje a v případě zájmu si zazpívá i s jednotlivými pacienty buď koledy, nebo písničku na přání. Nezapomene se zastavit i na sesternách a zahrát a zazpívat si společně se sestřičkami. „Je to náročné a nejen časově, ale je to krásné a potřebné“ říká Rostislav Homola. Vypomáhají mu dobrovolníci z řad personálu, například sestřičky, loni i letos jsou to dvě mladé lékařky z interního oddělení. „Mám vždycky velkou radost, když vidím, jak se lidé při zpěvu otevřou a rozzáří se jim oči,“ těší se zpětnou vazbou R. Homola.

Zpěv je dnes spojován se závislostí na „kvalitě“ a pěveckých idolech. Často jsme blokováni ostychem nebo nedostatkem sebevědomí. Písnička od pradávna dodávala lidem odvahu, zaháněla smutek nebo vyjadřovala emoce. Neměli bychom zapomenout zpívat. „Kdyby byl zpěv na předpis, všem bych ho předepsal,“ dodává s přáním všeho nejlepšího v novém roce MUDr. Jiří Holan.

Vánoce 2016 v nemocnici
Vánoce na ONP