Tel.: +420 382 772 222

Neurologické oddělení

Aktuality

 
Neurologie si udržuje vysokou úroveň péče o pacienty
3. června 2024

Nemocnice Písek už potřetí obhájila Diamantový status ESO Angels, který uděluje Evropská organizace pro mrtvici (ESO) za prvotřídní iktovou péči. Ocenění garantuje co nejrychlejší postup diagnostiky i léčby, které jsou rozhodující v úspěchu péče o pacienty s mrtvicí. Jinými slovy: pokud jsou hospitalizování v písecké nemocnici, mají velkou šanci na návrat do běžného života bez vážných následků.

Certifikát nejvyšší kvality péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou a jinými cévními onemocněními mozku za rok 2023 obdržela nemocnice v uplynulých dnech. Ocenění, které poprvé získala za rok 2021, například garantuje, že minimálně polovině pacientů s mrtvicí, kterou ve většině případů způsobuje ucpání mozkové tepny, bude co nejrychleji od přijetí podána injekce s lékem na rozpouštění krevní sraženiny. Co nejrychlejší postup při diagnostice a léčbě hraje klíčovou roli v úspěchu péče o iktové pacienty.  

„Ocenění Angels je vizitkou dlouhodobého společného úsilí v písecké nemocnici. Svědčí o kvalitní nepřetržité činnosti radiologů, kteří pacienty velmi rychle vyšetřují, a zároveň o nadstandardní péči neurologů. Tým lidí kolem vedoucího lékaře Iktového centra Roberta Rezka a primáře Neurologického oddělení Karla Bechyně dává nemocným co nejlepší šanci na vysokou kvalitu dalšího života,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Písecká nemocnice pečuje o pacienty s mrtvicí prostřednictvím urgentního příjmu. Ten zavedla v roce 2016 a okamžitě se zařadila mezi tuzemskou špičku v rychlosti zákroku. „Jakmile lékař zdravotnické záchranné služby diagnostikuje cévní mozkovou příhodu, zavolá na takzvaný iktový telefon do naší nemocnice, který u sebe nosí aktuálně sloužící neurolog. Ten se okamžitě poté dostaví na urgentní příjem našeho iktového centra, kam záchranka pacienta přiveze. Následuje rychlé laboratorní, neurologické a CT vyšetření mozku a mozkových cév. Během řádově minut je tak zjištěn stav a rozsah mozkové příhody. Neurolog pak může navrhnout a zahájit cílenou léčbu, na které se často podílejí také další odborníci, a to okamžitě,“ vysvětlil podstatu urgentního příjmu Robert Rezek, vedoucí lékař píseckého iktového centra.

 
Česká neurologická společnost vyznamenala emeritního primáře písecké nemocnice Ivo Schenka
19. prosince 2023

Emeritní primář Neurologického oddělení Nemocnice Písek Ivo Schenk se zařadil mezi významné neurology v České republice. Česká neurologická společnost ocenila jeho celoživotní přínos oboru a udělila mu čestné členství. Odborné ocenění obdržel na 36. českém a slovenském neurologickém sjezdu, který se konal na přelomu letošního listopadu a prosince v Hradci Králové. 

Česká neurologická společnost jako odborné sdružení uděluje čestná členství za celoživotní přínos neurologii od roku 1981. Dodnes takto ocenila pouze 38 neurologů působících v České republice. Ivo Schenk je jedním z nich.

Ivo Schenk po více než třicet let významně ovlivňoval rozvoj neurologie v Písku. Jako primář Neurologického oddělení písecké nemocnice v letech 1985 – 2018 se zasloužil například o rozvoj iktové péče v regionu. Písek byl prvním jihočeským městem, které mělo iktové centrum. Během jeho působení v pozici primáře nemocnice zahájila provoz urgentního příjmu pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. I díky tomu následně předčila velké fakultní nemocnice v léčbě osob s mrtvicí. Jako emeritní primář tu působí dodnes.

„Ivo Schenk byl jedním z nemnoha primářů, který držel linii nutnosti existence samostatné Jednotky intenzívní péče na svém Neurologickém oddělení v Písku. Díky tomu se mohl stát šéfem jednoho z prvních iktových center v České republice a Jihočeském kraji. Získal tím vysoce odborný kredit i reputaci prozíravého neurologa. Dokázal vychovat řadu dalších neurologů, a díky tomu oddělení s Iktovým centrem ukotvit v systému péče regionu,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan. „A já si cením i toho, že tato výjimečnost ho nikdy nepřerostla, a i nyní ho pořád znám jako člověka normálního,“ dodal.

„Vždy byl racionální a věcný. Na oddělení je nezapomenutelný pro svou pracovitost,“ řekl primář Neurologického oddělení Nemocnice Písek Karel Bechyně. 

Česká neurologická společnost je odborným sdružením, zaměřeným na rozvoj neurologie jako významné lékařské a vědecké disciplíny v tuzemsku. Podílí se na kvalitní přípravě i celoživotním vzdělávání lékařů v tomto oboru. Většinu členů má mezi neurology, ale přijímá i jiné lékaře, zdravotníky nebo vědecké pracovníky.

 
Pacientovi se vzácnou chorobou pomáhá Kašlací asistent
23. prosince 2022

V písecké nemocnici vyšli vstříc pacientovi se vzácnou chorobou a pořídili pro něho Kašlacího asistenta. Přístroj, který pomáhá s vykašláváním hlenů, nemocný využije během své několikaměsíční léčby. 

Martina Pišana přijali do písecké nemocnice před pěti měsíci. Měl svalové obtíže, které lékaři posléze diagnostikovali jako syndrom Guillain-Barré. „Tento syndrom je závažným autoimunitním onemocněním, které postihuje periferní nervovou soustavu, a je obvykle vyvolán akutní infekcí. Zpočátku se projevuje slabostí v dolních končetinách, následně v horních, až dochází ke ztrátě pohyblivosti, svalovým oslabením v oblasti obličeje a úst a také poruchami polykání,“ uvedl MUDr. Robert Rezek z Neurologického oddělení Nemocnice Písek, kde je Martin Pišan hospitalizován.

Kvůli celkovému oslabení a ochrnutí se pacient potýká nejen s dýchacími problémy, ale také s potížemi při příjmu potravy. „Martin Pišan má více komplikací. Nemá sílu vykašlávat hlen, který u něho vyvolává opakované plicní infekce. Vše je ztíženo nefunkčností hlasivek, které má trvale v dechovém postavení, což je problém kvůli výživě – polykání – i hlasu. Díky komplexní péči píseckých lékařů a zdravotnického personálu napříč odbornostmi se ale jeho stav postupně zlepšuje. Protože svaly dechové opory má stále slabé a ne zcela funkční, přišli jsme s nápadem pořídit pro něho přístroj, který mu v tomto směru pomůže,“ uvedla Mgr. Kateřina Hájková z Oddělení klinické logopedie Nemocnice Písek.

Kateřina Hájková se s Kašlacím asistentem setkala na jedné ze vzdělávacích stáží, které nemocnice svým zaměstnancům umožňuje. O přístroji se zmínila kolegům neurologům i vedení nemocnice s tím, že pacientovi může významně usnadnit život a rekonvalescenci. Nemocnice si Kašlacího asistenta pro Martina Pišana zpočátku zapůjčila od firmy S&T Plus, která je distributorem přístroje od francouzského výrobce Air Liquid Medical Systém EOVE. Nyní se ale vedení zdravotnického zařízení rozhodlo, že přístroj za přibližně 100 tisíc korun koupí. „Je to jednodušší varianta. Po uzdravení tohoto konkrétního pacienta bude přístroj sloužit na neurologickém oddělení dalším pacientům s různými nervovými potížemi, které ztěžují vykašlávání a léčba tímto způsobem bude indikovaná,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek MUDr. Jiří Holan, MBA.

Kašlací asistent pomáhá Martinu Pišanovi s vykašláváním hlenu denně. Pomocí mechanického nádechu a výdechu pomáhá posílit, případně nahradit přirozené čištění dýchacích cest. Princip výměny tlaků simuluje přirozený proces kašle nebo odkašlávání. „Je to velká pomoc. Kašel mě jinak skutečně vysiluje,“ pochvaluje si nového pomocníka pacient.

 
Pacienti s mrtvicí mají v písecké nemocnici prvotřídní péči – nejnovější ocenění ji řadí mezi skutečnou špičku
20. dubna 2022

Písecká nemocnice se během loňského roku významně posunula vpřed v péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou neboli mrtvicí. Už v předešlých letech patřila k těm zdravotnickým zařízením, které poskytují v této oblasti nejlepší péči, což dokládal zlatý status Angels. Během loňského roku „přeskočila“ platinové pásmo a zařadila se rovnou do pásma diamantového, které pacientům garantuje špičkovou péči. 

Kvalitu péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou posuzuje tým odborníků dle 10 standardů. Kritéria slouží jako nástroj pro uznání a odměňování dokonalosti a zároveň vysílají jasný signál o špičkové péči, které se nemocným dostává v Iktovém centru při Nemocnici Písek. Ocenění Angels je udělováno pouze těm poskytovatelům péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou, kteří zajišťují vysoce kvalitní servis a nemocným dávají co nejlepší šanci na kvalitu dalšího života. Ocenění převezmou zástupci píseckého centra v květnu ve francouzském Lyonu.

„Naše iktové centrum získalo za kvalitu péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou už v minulých letech zlatý diplom. Za loňský rok jsme dosáhli Diamantového statusu ESO Angels. Znamená to, že tým lidí kolem vedoucího lékaře Iktového centra Roberta Rezka a primáře neurologie Karla Bechyně už tak vysoký standard této péče posunul ještě dál,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek MUDr. Jiří Holan, MBA.

Diamantový status mimo jiné garantuje, že minimálně polovině pacientů s mrtvicí, kterou ve většině případů způsobuje ucpání některé z mozkových tepen, bude do 45 minut od přijetí podána injekce s lékem na rozpouštění krevní sraženiny. U stejného počtu pacientů s těžkou formou cévní mozkové příhody pak bude nejpozději do 90 minut od přijetí zahájeno mechanické odstranění krevní sraženiny, vedené vpichem do třísla. Co nejrychlejší postup při diagnostice a léčbě přitom hraje klíčovou roli v úspěchu péče o iktové pacienty.  

„Šance na maximální možné uzdravení pacientů s mrtvicí se významně zvyšuje díky urgentnímu příjmu, který u nás funguje přes pět let. Jakmile lékař zdravotnické záchranné služby cévní mozkovou příhodu diagnostikuje, zavolá na takzvaný iktový telefon do naší nemocnice, který u sebe nosí aktuálně sloužící neurolog. Ten se okamžitě dostaví na urgentní příjem našeho iktového centra, kam záchranka pacienta přiveze. Následuje rychlé laboratorní vyšetření, neurologické vyšetření a CT mozku a mozkových cév. Během krátké doby, řádově minut, je tak zjištěn stav a rozsah mozkové příhody. Neurolog pak může navrhnout a zahájit cílenou léčbu, na které se často podílejí také další odborníci,“ řekl MUDr. Karel Bechyně, primář Neurologického oddělení Nemocnice Písek, pod něž Iktové centrum spadá.

 
Evropská organizace ocenila píseckou péči o lidi s mrtvicí
1. září 2021

Evropská organizace ESO ocenila vynikající péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou v Nemocnici Písek. Certifikát, který v uplynulých dnech udělila nemocničnímu iktovému centru, svědčí o jediném: nemocnice dává pacientům s mrtvicí co největší šanci na vysokou kvalitu dalšího života. Daří se jí to díky ošetření bez zbytečných prodlev na jednom centrálním místě – takzvaném urgentním příjmu. 

Urgentní příjem je hlavní součástí akutní péče o pacienty s mrtvicí a zaručuje jim nepřetržitou odbornou péči v plném rozsahu. „Urgentní příjem zajistí co nejrychlejší postup při diagnostice a léčbě osob s mozkovou mrtvicí. Jakmile ji lékař zdravotnické záchranné služby diagnostikuje, zavolá na takzvaný iktový telefon do naší nemocnice, který u sebe nosí aktuálně sloužící neurolog. Ten se okamžitě poté dostaví na urgentní příjem našeho iktového centra, kam záchranka pacienta přiveze. Následuje rychlé laboratorní vyšetření, neurologické vyšetření a CT mozku a mozkových cév. Během krátké doby, řádově minut, je tak zjištěn stav a rozsah mozkové příhody. Neurolog pak může navrhnout a zahájit cílenou léčbu, na které se často podílejí také další odborníci, a to okamžitě. Čas totiž hraje naprosto zásadní roli v úspěchu léčby,“ vysvětlil podstatu urgentního příjmu MUDr. Robert Rezek, vedoucí lékař Iktového centra Nemocnice Písek, a. s.

Certifikát kvality péče o pacienty s mrtvicí a jinými cévními onemocněními mozku byl nemocnici udělen na příštích pět let. „Naše iktové centrum pečuje o pacienty s cévní mozkovou příhodou nadstandardně a nemocným dává co nejlepší šanci na vysokou kvalitu dalšího života. Ocenění evropské organizace ESO je dokladem špičkové práce lékařů i sester a vizitkou jejich dlouhodobého společného úsilí,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA. 

ESO je celoevropskou nevládní organizací sdružující lékaře, vědce i další organizace, které se zabývají cévními mozkovými chorobami. Jejím cílem je snížit zátěž způsobenou mrtvicí. Usiluje o zlepšování kvality léčby pacientů s mrtvicí, stanovuje standardní postupy péče a věnuje se i vzdělávání zdravotníků.

Cévní mozková příhoda je v současnosti nejčastější příčinou nepohyblivosti osob vyšších věkových kategorií a třetí nejčastější příčinou úmrtí v zemích Evropské unie. V České republice připadá na 100 tisíc obyvatel 350 cévních mozkových příhod za rok, což představuje jeden z nejvyšších výskytů tohoto onemocnění na světě.

 
V Písku si dokáží poradit s mrtvicí jako jedni z nejlepších
2. prosince 2020

Písecká nemocnice patří k těm zdravotnickým zařízením, které poskytují nejlepší péči o pacienty s mozkovou cévní příhodou neboli mrtvicí. Potvrzuje to ocenění iniciativy Angels. Ocenění získalo Iktové centrum při Nemocnici Písek, a. s., už vloni. Letos je obhájilo. 

„Naše iktové centrum získalo za kvalitu péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou zlatý diplom také letos. Znamená to, že jsme vysoký standard této péče udrželi. Ocenění Angels je udělováno pouze těm poskytovatelům péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou, kteří zajišťují vysoce kvalitní servis a nemocným dávají co nejlepší šanci na kvalitu dalšího života,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Písecká nemocnice už třetím rokem pečuje o pacienty s mrtvicí prostřednictvím urgentního příjmu. Díky němu se významně zvyšuje jejich šance na maximální možné uzdravení. „Urgentní příjem zajistí co nejrychlejší postup při diagnostice a léčbě osob postižených iktem neboli mozkovou mrtvicí. Jakmile ji lékař zdravotnické záchranné služby diagnostikuje, zavolá na takzvaný iktový telefon do naší nemocnice, který u sebe nosí aktuálně sloužící neurolog. Ten se okamžitě poté dostaví na urgentní příjem našeho iktového centra, kam záchranka pacienta přiveze. Následuje rychlé laboratorní vyšetření, neurologické vyšetření a CT mozku a mozkových cév. Během krátké doby, řádově minut, je tak zjištěn stav a rozsah mozkové příhody. Neurolog pak může navrhnout a zahájit cílenou léčbu, na které se často podílejí také další odborníci, a to okamžitě. Čas totiž hraje naprosto zásadní roli v úspěchu léčby,“ vysvětlil podstatu urgentního příjmu MUDr. Robert Rezek, vedoucí lékař Iktového centra.

Ocenění Angels je pro nemocnici významné zejména proto, že je oficiálním dokladem špičkové práce lékařů. „Je to ocenění dlouhodobého společného úsilí našeho týmu, které nás zároveň motivuje k dalšímu rozvoji,“ řekl Robert Rezek. V rámci širšího zdravotnického týmu chce proto nyní analyzovat oblasti, které lze dále rozvíjet s cílem zajistit ještě vyšší úroveň iktové péče. 

Cévní mozková příhoda (CMP) je v současnosti nejčastější příčinou nepohyblivosti osob vyšších věkových kategorií a třetí nejčastější příčinou úmrtí v zemích Evropské unie. V České republice připadá na 100 tisíc obyvatel 350 cévních mozkových příhod za rok, což představuje jeden z nejvyšších výskytů tohoto onemocnění na světě. Úmrtnost na cévní mozkové příhody ve věku do 65 let je v ČR dvojnásobná ve srovnání se zeměmi západní a severní Evropy. I přes velký pokrok v medicíně zůstává toto onemocnění problémem a finanční zátěží ve zdravotnictví. V iktovém centru Nemocnice Písek je každoročně ošetřeno okolo 500 pacientů s diagnózou cévní mozkové příhody. Sedmdesát až osmdesát procent z nich je hospitalizováno na jednotce intenzivní péče.

 
Písecká nemocnice patří k nejlepším v léčbě pacientů s mrtvicí
13. srpna 2019

Písecká nemocnice poskytuje špičkovou péči o pacienty s mozkovou cévní příhodou, lidově řečeno mrtvicí. Potvrzuje to ocenění iniciativy Angels, které v uplynulých dnech získalo Iktové centrum při Nemocnici Písek, a. s. 

„Naše iktové centrum bylo oceněno zlatým diplomem za kvalitu péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Ocenění Angels je udělováno pouze těm poskytovatelům péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou, kteří zajišťují vysoce kvalitní servis a nemocným dávají co nejlepší šanci na kvalitu dalšího života,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Písecká nemocnice už třetím rokem pečuje o pacienty s mrtvicí prostřednictvím urgentního příjmu. Díky němu se významně zvyšuje jejich šance na maximální možné uzdravení. „Urgentní příjem zajistí co nejrychlejší postup při diagnostice a léčbě osob postižených iktem neboli mozkovou mrtvicí. Jakmile lékař zdravotnické záchranné služby diagnostikuje cévní mozkovou příhodu, zavolá na takzvaný iktový telefon do naší nemocnice, který u sebe nosí aktuálně sloužící neurolog. Ten se okamžitě poté dostaví na urgentní příjem našeho iktového centra, kam záchranka pacienta přiveze. Následuje rychlé laboratorní vyšetření, neurologické vyšetření a CT mozku a mozkových cév. Během krátké doby, řádově v minutách, je tak zjištěn stav a rozsah mozkové příhody. Neurolog pak může navrhnout a zahájit cílenou léčbu, na které se často podílejí také další odborníci, a to okamžitě. Čas totiž hraje naprosto zásadní roli v úspěchu léčby,“ vysvětlil podstatu urgentního příjmu MUDr. Robert Rezek, vedoucí lékař Iktového centra.

Ocenění Angels je pro nemocnici významné zejména proto, že je oficiálním dokladem špičkové práce lékařů. „Je to satisfakce za dlouhodobé společné úsilí našeho týmu, která nás zároveň motivuje k dalšímu rozvoji. Konkrétně do budoucna usilujeme například o získání nových diagnostických možností, jako je přístroj FLEES významný v rozpoznávání respiračních komplikací při onemocnění mrtvice. Také pořizujeme diagnostický software eSTROKE, který máme v současnosti zkušebně zapůjčený. Software eSTROKE je zabudovaný do radiologického komplementu a napomáhá správnému rozlišení pacientů s cévní mozkovou příhodou, určených k akutní terapii. Aktuálně se tento nástroj definitivně stává nedílnou součástí všech iktových a komplexních center v České republice,“ řekl Robert Rezek. 

Cévní mozková příhoda (CMP) je v současnosti nejčastější příčinou nepohyblivosti osob vyšších věkových kategorií a třetí nejčastější příčinou úmrtí v zemích Evropské unie. V České republice připadá na 100 tisíc obyvatel 350 cévních mozkových příhod za rok, což představuje jeden z nejvyšších výskytů tohoto onemocnění na světě. Úmrtnost na cévní mozkové příhody ve věku do 65 let je v ČR dvojnásobná ve srovnání se zeměmi západní a severní Evropy. I přes velký pokrok v medicíně zůstává toto onemocnění problémem a finanční zátěží ve zdravotnictví.

 Reportáž najdete na našem facebooku.