Oddělení následné péče
Aktuality
25. června 2024
Písecká nemocnice se zaměří na další rozvoj paliativní péče. Podle nového primáře Oddělení následné péče (ONP) Nemocnice Písek Jiřího Foltína by zde měl například vzniknout paliativní tým pro rozhodování o zásadních otázkách, týkajících se závěrečné fáze života každého konkrétního pacienta. Nový primář ONP dále plánuje zřídit několik paliativních lůžek nebo vytvořit aktivizační dílnu pro dlouhodobě hospitalizované pacienty.
„Jako prioritu vnímám zřízení paliativního týmu v čele s paliatrem pro řešení optimálního postupu u každého nevyléčitelně nemocného. Tým s několika specialisty a ošetřujícím lékařem bude, optimálně už při příjmu, pacienta kategorizovat a rozhodovat o zásadních otázkách, týkajících se závěrečné fáze jeho života. Se všemi závěry bude seznamovat pacienta i jeho rodinu,“ řekl Jiří Foltín, který dříve působil jako primář Léčebny dlouhodobě nemocných Nemocnice Vimperk, vedoucí lékař následné péče v Prachaticích a lékař Hospice sv. Jana N. Neumanna Prachatice. Vedení ONP Nemocnice Písek převzal po Heleně Kajtmanové, která na oddělení dále působí jako lékařka, emeritní primářka.
„V rámci oddělení uvažuji o zřízení tří paliativních lůžek. Jediný kamenný hospic je totiž poměrně daleko, až v Prachaticích. Přitom důstojný odchod pacientů v terminálním stavu, se zajištěním soukromí pro ně samotné i jejich rodinu, považuji za jednu z velmi důležitých věcí. U paliativních lůžek vidím prostor pro případnou spolupráci s místním mobilním hospicem Athelas. V budoucnu bych se chtěl ještě zaměřit na aktivizační činnost. Konkrétně zajistit pro oddělení ergoterapeuty, kteří budou s dlouhodobě hospitalizovanými pacienty cvičit, nebo vytvořit aktivizační dílnu pro smysluplnou činnost nemocných,“ dodal Jiří Foltín.
Oddělení následné péče Nemocnice Písek se šestatřiceti lůžky a pěti lůžky dlouhodobé intenzívní péče je akreditovaným pracovištěm v oboru geriatrie. Zajišťuje lékařskou, ošetřovatelskou, rehabilitační a spirituální péči. Pacientům nabízí řadu aktivizačních programů, například čtení knih, canisterapii, poslech hudby a zpívání písní, pro zpestření volného času zajišťuje návštěvy zábavného doktora Klauna. Pacientům, kteří trpí poruchou základních životních funkcí, poskytuje dlouhodobou intenzívní ošetřovatelskou péči.
Oddělení provozuje dvě ambulance: geriatrickou pro ambulantní péči o nemocné seniory ze spádového území a ambulanci pro léčbu chronických ran se zaměřením na léčbu pooperačních ran, popálenin, proleženin, diabetických ran, defektů po amputaci končetin, ran způsobených úrazem nebo bércových vředů.
V Nemocnici Písek dále funguje Oddělení sociálních lůžek s dvaceti lůžky pro klienty, kteří už nevyžadují akutní péči, ale nemohou být propuštěni z nemocnice pro svou špatnou sociální situaci.
MUDr. JIŘÍ FOLTÍN – MEDAILONEK
Nový primář Oddělení následné péče a Oddělení sociálních lůžek Nemocnice Písek Jiří Foltín se narodil v roce 1984 v Prachaticích. Po vystudování 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, oboru vnitřní lékařství, nastoupil na Interní oddělení Nemocnice Prachatice, kde nejprve působil jako lékař a později jako lékař jednotky intenzívní péče. Následně byl v prachatické nemocnici vedoucím lékařem Oddělení následné péče. Jeho dalším pracovištěm byla Nemocnice Vimperk – působil v ní jako lékař a posléze i jako primář Léčebny dlouhodobě nemocných. Lékařem byl zároveň i v prachatickém Hospici J. N. Neumanna.
19. ledna 2023
Nemocnice Písek v uplynulých dnech nakoupila nové kompenzační pomůcky, které napomohou péči o dlouhodobě nemocné pacienty. Klíny, válce, opěrky a pomůcky k vypodložení pat za celkem 120 tisíc korun využijí zaměstnanci Oddělení následné péče k prevenci proleženin dlouhodobě nemocných.
„Nové pomůcky jsme nakupovali částečně výměnou za ty opotřebované a s doporučením fyzioterapeuta jsme vybrali i pomůcky nové. Významně nám usnadní polohování nepohyblivých pacientů. Díky nim lze lépe předcházet vzniku dekubitů neboli proleženin a umožňují nám také pacienty více aktivovat,“ uvedla primářka Oddělení následné péče Nemocnice Písek MUDr. Helena Kajtmanová.
V písecké nemocnici využívají kompenzační pomůcky dlouhodobě. Sledují moderní metody polohování a do péče o ležící pacienty se snaží zařadit nejnovější výrobky. Díky tomu se za posledních 10 let podařilo snížit výskyt proleženin u nepohyblivých pacientů o 80 procent a zlepšit jejich mobilitu o 60 procent. „Na našem oddělení se snažíme zlepšit pohyblivost pacientů tak, aby se mohli vrátit do domácího prostředí, případně byli schopni pobývat v sociálním zařízení s co nejmenším pohybovým omezením,“ řekla Helena Kajtmanová.
Oddělení následné péče Nemocnice Písek je akreditovaným pracovištěm v oboru geriatrie. Na 36 lůžek následné péče a 5 lůžek dlouhodobé intenzivní péče přijímá pacienty na doporučení ošetřujícího lékaře akutní péče s cílem stabilizovat a zlepšit jejich zdravotní stav, aby se mohli vrátit domů nebo na sociální lůžka. „Poskytujeme jim lékařskou, ošetřovatelskou, rehabilitační a spirituální péči. Pokud je potřeba, pečujeme o chronické rány nebo zajišťujeme logopedické služby. Z hlediska aktivního volného času připravujeme řadu aktivizačních programů, čtení knih, canisterapii neboli kontakt se speciálně cvičenými psy, poslechu hudby a zpívání písní… Pacientům, kteří trpí poruchou základních životních funkcí, poskytujeme dlouhodobou intenzívní ošetřovatelskou péči,“ dodala primářka Oddělení následné péče Nemocnice Písek.
7. prosince 2022
Žákyně třetího ročníku Střední zdravotnické Školy v Písku, pod vedením paní Mgr. Ludmily Havlové, připravily malým pacientům na dětském oddělení i dospělým pacientům na oddělení následné péče a na sociálních lůžkách příjemné odpoledne. Děkujeme.
1. února 2022
Přestože se veřejná zdravotnická zařízení často potýkají s odchodem svých zaměstnanců do soukromých ordinací, v Písku se stal případ zcela opačný. Známá a oceňovaná praktická lékařka tam opustila svou soukromou praxi kvůli práci v nemocnici.
MUDr. Yvona Kotroušová – praktická lékařka pro dospělé s praxí v oborech urgentní medicíny, medicíny katastrof a interny, pečuje od letošního ledna o pacienty Oddělení následné péče Nemocnice Písek. Unie pacientů České republiky ji v roce 2009 zvolila Lékařkou roku a o šest let později byla její práce oceněna v soutěži Ordinace roku pro rok 2015 jako třetí nejlepší v Jihočeském kraji. Známá lékařka říká, že její povolání má až nyní skutečný smysl.
„Až tady mohu plně využít své dovednosti. Ať už z ordinace praktické lékařky nebo ze Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, kde jsem byla zvyklá akutně řešit krizové situace a závažné stavy pacientů. Společně s poznatky z psychosomatické medicíny, mentorování i koučování mohu nemocnému pomoci přijmout situaci, v níž se nachází, smířit se s ní. Postarat se o to, aby netrpěl bolestí, stresem, ulehčit mu. Komunikovat s jeho nejbližšími...,“ uvedla Yvona Kotroušová důvody, proč přijala nabídku Nemocnice Písek pracovat na oddělení následné péče pod vedením primářky Heleny Kajtmanové.
Na Oddělení následné péče Nemocnice Písek s 36 lůžky následné péče a pěti lůžky dlouhodobé intenzivní péče jsou umisťováni pacienti z akutních lůžek jiných oddělení v okamžiku, kdy potřebují doléčit pod stálým lékařským dohledem. Zároveň zde jsou nevyléčitelně nemocní, kterým personál pomáhá zvládnout závěrečnou fázi života bez fyzického a psychického utrpení. Součástí oddělení je dále pracoviště DIOP, určené pacientům bez některé ze životních funkcí.
„Zde má své místo medicína pomalejší, laskavá a vlídná, která přichází v okamžiku sdělení neřešitelné prognózy pacienta. Takový člověk totiž z minuty na minutu nepřestává dýchat. Právě v takovém momentě potřebuje naši celkovou pomoc,“ řekla MUDr. Kotroušová. „Jsem vděčná, že patřím do kolektivu lékařů, sestřiček, fyzioterapeutů, logopedů, sociálních pracovnic, konziliárních lékařů, sanitářů a mnoha dalších, pro pacienta i celé oddělení následné péče důležitých a nezastupitelných,“ dodala.
15. listopadu 2019
Za hojné účasti se uskutečnil už osmý ročník Geriatrické konference, kterou pravidelně pořádá Oddělení následné péče písecké nemocnice. Přednášky na této konferenci každým rokem přesahují do různých oborů, tentokrát se zabývaly eutanázií, spánkem, diagnostikou poruch polykání a výživou, což jsou témata, která se netýkají pouze seniorů.
Konference je součástí celoživotního vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků a těší se velkému zájmu nejen zaměstnanců nemocnice, ale i zdravotníků z okolí.
- VIII. Geriatrická konference - Informační dokument