Tel.: +420 382 772 222

Infekční ambulance

Aktuality

 
Od října se přesune vchod do písecké infekční ambulance a očkovacího centra
30. září 2024

Hlavní vchod do Pavilonu W Nemocnice Písek, který slouží ke vstupu do infekční ambulance a očkovacího centra, se od října změní. Z nynějšího místa směrem k ulici U obory se přesune vlevo za roh a bude nově směrem k ulici Budějovická. Infekční ambulance se zároveň na podlaží přesune blíže k tomuto novému vchodu.

V objektu s nynějším očkovacím a odběrovým centrem, infekční ambulancí a plicní ambulancí vznikne zubní klinika s komplexní vysoce kvalitní stomatologickou péčí pro veřejnost. Nemocnice vyčlení stomatologické péči druhé patro budovy, kterou začne od října rekonstruovat. „První podlaží s nynějším očkovacím centrem, infekční a plicní ambulancí obsadíme navíc kožní ambulancí bez nutných úprav, protože už po rekonstrukci je. Přestavba zasáhne pouze druhé podlaží, které pro stomatologii vyčleníme,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Rekonstrukce objektu pro novou zubní kliniku potrvá přibližně půl roku a nijak neomezí péči, kterou zajišťují oddělení Nemocnice Písek v prvním podlaží budovy, tedy očkovací a odběrové centrum, infekční ambulance a plicní ambulance. Všechna pracoviště v objektu během přestavby zůstanou s nezměněnou pracovní dobou. Změní se pouze přístup na infekční ambulanci a umístění jednotlivých pracovišť v prvním podlaží.

„Infekční ambulance, očkovací a odběrové centrum a plicní ambulance zůstanou v prvním podlaží objektu i po rekonstrukci budovy. Nově k nim přibude kožní ambulance a osteologická péče, jejíž součástí bude vyšetřovací místnost s denzitometrem – přístrojem měřícím hustotu kostí. Tato pracoviště budou mít samostatné vchody dle hygienicko-epidemiologické kategorizace pracovišť,“ dodal Jiří Holan.

 
Písecké OČKO zajišťuje veškeré očkování na zahraniční dovolenou
2. srpna 2024

Virová horečka dengue přenášená komáry není jedinou nebezpečnou chorobou, kterou si mohou Češi přivézt ze své zahraniční dovolené. Slovensko se potýká s epidemií žloutenky, v Jihoafrické republice se šíří vzteklina a celosvětově stoupá počet osob nakažených covidem. Lidé, kteří se do zahraničí vydají ještě během letních prázdnin, už nemají příliš možností, jak snížit riziko nákazy očkováním. Ti, co svou dovolenou plánují až na podzim, by ale očkování neměli podcenit.

„Očkovat lze celoročně. Ale protože některá očkovací schémata požadují dvě i více dávek, je vhodné se objednat jeden až dva měsíce před odjezdem do zahraničí. K tomu je potřeba počítat s delší objednávací lhůtou, protože zájemců o očkování je mnoho,“ uvedla vedoucí lékařka Infekční ambulance Nemocnice Písek MUDr. Květoslava Batistová.

Očkovací centrum (OČKO) Nemocnice Písek, které sídlí u parkoviště pro veřejnost, naproti vjezdu do nemocničního areálu v pavilonu W, zajišťuje veškerá očkování do ciziny. Zájemci se zde mohou nechat očkovat i proti žluté zimnici nebo si vyžádat tablety jako prevenci proti malárii, k níž dosud očkování neexistuje. 

„Základním očkováním při cestách do ciziny je očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám, zejména typu A nebo kombinace A+B. Při cestování do středoevropských států je vhodná ještě vakcína proti klíšťovému zánětu mozku a proti žloutence A+B. Při cestování do Asie, Afriky a Jižní Ameriky se navíc doporučuje očkování proti vzteklině, meningitidě neboli hnisavému zánětu mozku a posílené očkování proti černému kašli, záškrtu, tetanu a dětské obrně. Tuto posilovací kombinovanou vakcínu lze podat i těhotným ženám od druhého trimestru,“ sdělila Květoslava Batistová.

Pokud se Češi například chystají na dovolenou do Egypta, doporučuje se jim jako základní očkování vakcína proti žloutence typu A, žloutence typu B, dětské obrně a břišnímu tyfu. K tomu se doporučuje ještě rozšířené očkování proti horečce Dengue, vzteklině, nákaze meningokokem, nákaze pneumokokem, pásovému oparu, planým neštovicím a spalničkám. „Pokud cestují do Chorvatska je základní očkování stejné, ale bez břišního tyfu a bez vztekliny, protože ani jedna z těchto chorob se tam nevyskytuje. Jestliže plánují cestu do Thajska či jiných asijských zemí, tak opět platí to, co je základem pro Egypt, a navíc očkování proti horečce Dengue,“ řekla vedoucí lékařka Infekční ambulance Nemocnice Písek.

Do Očkovacího centra při Infekční ambulanci Nemocnice Písek se lze objednat telefonicky na číslech: 382 772 310 a 382 772 812, vždy v dopoledních hodinách všech pracovních dnů. „Očkujeme ve čtvrtek od 13.00 do 14.30, po telefonické domluvě. Kromě očkování nabízíme také poradenství před výjezdy do zahraničí,“ dodala Květoslava Batistová.

 
Vzpomínka na emeritního primáře infekčního oddělení
30. listopadu 2023

Dne 26. 11. 2023 nás opustil ve věku 89 let náš milý primář infekčního oddělení, který celý svůj život zasvětil problematice přenosných chorob ve svém rodném městě Písku.

Po absolvování lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze nastoupil v r. 1959 na dětské oddělení, kde atestoval 1. 5. 1962 z pediatrie. Několik let pracoval na porodnici. 

Koncem 60. let 20. století přešel na infekční oddělení, které se nacházelo v dolní části areálu nemocnice vedle patologie. V roce 1960 byla infekce nově adaptovaná, získala pro sebe celou budovu s 60 lůžky a měla na tehdejší dobu moderní ochozy kolem pokojů. 

Mladý lékař MUDr. Zděněk Kříž pracoval pod primářem MUDr. RNDr. Františkem Mládkem jako sekundární lékař a v 70. letech minulého století atestoval z přenosných chorob a tropické medicíny. V červenci 1977 se stal přednostou infekčního oddělení. Zpočátku neměl ani sekundárního lékaře, sám se staral o chod celého oddělení, ale vypomáhali mladí lékaři, kteří tam mívali praxi.

V 80. letech minulého století, z důvodu havarijního stavu infekční budovy, se primář MUDr. Zdeněk Kříž osobně zasadil o novou přestavbu a 24. 9. 1983 se otevřel nový, moderní pavilon. Byly zrušeny studené nevyhovující ochozy z předcházejícího období a každý pokoj měl svou koupelnu s WC. V těchto prostorách primář Kříž pracoval po celý zbytek svého profesního života, a to velmi zodpovědně a obětavě, s jedním sekundářem na 60 lůžek. Diagnostikoval složité choroby a bravurně prováděl stovky lumbálních punkcí.  

Počátkem 90. let, když došlo na redukci lůžkového fondu z 60 lůžek na 30, pracoval denně na ambulanci, procházel velké vizity třikrát týdně, velmi ochotně pomáhal i při příjmech na oddělení a všude, kde bylo potřeba.

Dodnes před sebou vidím vysokého, elegantního a usměvavého lékaře, kterého pacienti měli rádi a který byl u veškerého personálu velmi oblíbený, takže jsme se na každý nový pracovní den těšili. Vždy kolem sebe šířil pohodu a dobrou náladu, a to byl velký vklad do běžného života. Proto jsme velice litovali, když se náhle rozhodl odejít do starobního důchodu ve svých 67 letech. Ale ani doma nezahálel, staral se o svou oblíbenou zahradu, bazén a jako vyhlášený kutil měl stále plno práce.

Pane primáři, budeme na Vás vzpomínat jako na člověka, kterého jsme si vážili, a na Váš lidský přístup k rodině, přátelům a spolupracovníkům, zůstanete navždy v našich srdcích a vzpomínkách.

Za bývalé spolupracovníky se loučí MUDr. Květoslava Batistová.

 
Mimořádné očkování proti COVID-19 novou vakcínou
6. října 2023

Standardně by měli očkovat proti COVID-19 praktičtí lékaři. V Nemocnici Písek, a. s. provádí očkování proti Covid-19 Očkovací centrum infekční ambulance umístěné v pavilonu za parkovištěm před vjezdem do nemocnice. S ohledem na velký zájem organizujeme mimořádné očkování pro zájemce bez registrace dne 17. 10. 2023 v čase 13:00 – 15:00 v Metabolické poradně Oddělení klinické biochemie v pavilonu Q 2. patro.

Imunitní ochrana před těžkým průběhem onemocnění covid-19, kterou si většina z nás odnesla z období divoké koronavirové pandemie, postupně slábne. Ať už jsme v minulosti infekci prodělali, nebo jsme očkovaní, anebo obojí, náš imunitní systém nemusí být v současnosti připraven ochránit nás před aktuálně cirkulujícími variantami viru. Česká vakcinologická společnost proto doporučuje posílení imunity nově připravenou vakcínou, vhodnou pro nadcházející sezonu.

Vakcína svým složením odpovídá poslednímu doporučení Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) pro podzim a zimu 2023 a pro rok 2024. Zvyšuje a rozšiřuje ochranu zejména proti současných subvariantám omikronu. Látka je schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a je už k dispozici v České republice. Primárně je očkování doporučeno ohroženým osobám.

Česká vakcinologická společnost ČLS JEP upozorňuje na to, že úroveň v minulosti vytvořené imunitní ochrany proti covidu je individuální a nemusí být zcela dostačující. Proto by podle ní mělo být umožněno užití nové vakcíny jak pro základní očkování v případě dosud neočkovaných osob, tak pro přeočkování v případě osob, které už mají předchozí základní očkování, jestliže nemají žádnou kontraindikaci (lékařem stanovený závažný důvod vylučující její aplikaci). Očkování ale doporučuje zejména těm nejvíce zranitelným skupinám lidí, kam patří: lidé ve věku nad 60 let, lidé se závažným chronickým onemocněním nebo s oslabenou imunitou, těhotné ženy, zdravotničtí pracovníci a klienti a pracovníci zařízení sociální péče. Pokud jde o osoby, které onemocnění nedávno prodělaly a nespadají do některé z rizikových skupin, považuje za vhodné odložit vakcinaci na dobu tří až šesti měsíců po onemocnění.

Podle informace Ministerstva zdravotnictví je nejlepší očkování absolvovat před podzimem, protože během podzimu a zimy narůstá počet závažných průběhů onemocnění. Aplikuje se jedna dávka bez ohledu na to, zda se jedná o základní očkování, nebo posilovací dávku, měl by však být dodržen odstup alespoň tří měsíců po předchozím očkování.

 
 

Cookies nastavení