Tel.: +420 382 772 222

Anesteziologicko-resuscitační

Aktuality

 
Při operacích je zajištěna špičková anesteziologická péče
29. ledna 2024

Lékaři Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Nemocnice Písek ovládají jako jedni z mála v České republice i Evropě techniku umrtvení pod ultrazvukem – v současnosti nejefektivnější způsob anestezie při operacích. Tato technika zajišťuje největší přesnost při lokálním umrtvení, šetří zdraví pacientů a zároveň je zbavuje bolesti po dokončení operace. Anesteziologové písecké nemocnice v těchto postupech dokonce školí jiné tuzemské lékaře, protože většina z nich metodu umrtvení pod ultrazvukem neovládá.

„Lékaři našeho oddělení ARO používají široké spektrum technik regionální anestezie. Dva z nich jsou jako jediní v jižních Čechách držiteli certifikátu školitele prvního stupně v oboru ultrazvukem navigovaných blokád. To je pro nemocnici okresního typu velká rarita,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Tzv. ultrazvukem navigované blokády jsou postupy vedoucí k odstranění bolesti během operace a po ní. Protože jsou maximálně přesné a zároveň šetrné k tělu pacienta, jedná se o nejefektivnější způsob anestezie. 

„Podle výkonu, který má pacient podstoupit, lze v mnoha případech pomocí jehly vpravit k nervům lokální anestetikum – látku, která s minimem nežádoucích účinků zajistí snížení nebo úplné vymizení bolestí. To je dnes neodmyslitelná součást jakékoli operace. Ultrazvuk, který při těchto postupech používáme, prokazatelně zvyšuje bezpečnost a účinnost těchto technik,“ řekl primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Nemocnice Písek Tomáš Piksa. 

Písečtí lékaři používají tuto techniku už zhruba 15 let. Namísto klasické narkózy ji volí v největším možném množství případů. „Například při operacích ramenního, kyčelního a kolenního kloubu, v případě bolestivých úrazů končetin, v chirurgické léčbě kýlních onemocnění a v neposlední řadě při výkonech na prsech. Konkrétně při operacích prsů se anestezie pod ultrazvukem začala ve světě praktikovat v roce 2012 a v písecké nemocnici jsme ji běžně prováděli už rok poté,“ upřesnil primář Piksa.

Zároveň v těchto postupech školí další tuzemské anesteziology. „Letos chceme k této metodě uspořádat několik bezplatných vzdělávacích kurzů. A nejen pro lékaře. Plánujeme je také pro studenty posledních ročníků lékařských fakult, abychom prohloubili jejich praktické dovednosti,“ doplnil Tomáš Piksa.

 
Lékaři písecké nemocnice pomáhají i za hranicemi
16. března 2023

Aktivity lékařů písecké nemocnice překračují hranice tohoto zdravotnického zařízení, města i celé země. A to doslova. Lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Dominik Hes se nedávno vrátil z humanitární mise v Sierra Leone, další anesteziolog Miroslav Kutsyna vloni zprostředkoval předání přístrojů do jedné z nemocnic ve válkou postižené Ukrajině. Jiní lékaři ARO pomáhají v rámci hospicové péče nebo slouží jako záchranáři.

Dominik Hes se stal jedním z přibližně 30 Čechů a Slováků, kteří s Lékaři bez hranic každoročně vyjedou na misi, kde léčí, očkují nebo operují lidi po celém světě. Písecký anesteziolog byl na misi dva měsíce. Během loňského prosince a letošního ledna působil jako anesteziolog na porodnickém oddělení nemocnice ve městě Kenema, které je třetím největším městem afrického státu Sierra Leone.

„Poslali mě do Sierra Leone – do nemocnice, kde potřebovali někoho s mým pracovním profilem, schopnostmi a zkušenostmi. Anesteziologa, který má zkušenosti s prací v porodnici a mluví anglicky. Navíc bylo třeba souhlasit s cestou do oblasti s výskytem horečky Lassa – onemocněním s dvacetiprocentní smrtností,“ říká anesteziolog písecké nemocnice.

Dominik Hes strávil na humanitární misi ve městě Kenema dva měsíce. Působil na porodnickém oddělení nové nemocnice, kterou postavila a kompletně financuje právě organizace Lékaři bez hranic. „Jako anesteziolog jsem tam měl vše potřebné. Vnímal jsem pouze nedostatek některých odborníků, například radiologů. I ten ale dokázali Lékaři bez hranic vyřešit: pomocí telemedicíny. Rentgenový snímek poslali lékařům do USA, kteří jej přečetli, vyhodnotili a výsledky vyšetření zaslali zpět,“ sdělil lékař.

Lékaři bez hranic se mohou na Dominika Hese kdykoliv obrátit a poslat ho na další humanitární misi. Má to štěstí, že mu zaměstnavatel vyjde vstříc, což není v době trvalého nedostatku zdravotníků v českých nemocnicích běžné. „I když je personální situace všude napjatá a uvolnění každého lékaře nebo sestry představuje zvýšenou zátěž pro ostatní, na našem oddělení i v celé nemocnici máme skvělý kolektiv. Vážím si jeho soudržnosti,“ uvedl primář ARO Nemocnice Písek Tomáš Piksa.

Jako šéf jednoho z oddělení krajského zdravotnického zařízení má pro aktivity svých kolegů, které přesahují hranice nemocnice, pochopení. „Několik našich anesteziologů slouží u Zdravotnické záchranné služby, další zase pomáhají s léčbou bolesti nevyléčitelně nemocných v rámci hospicové péče Athelas,“ řekl primář Piksa.

Zmínil přitom pomoc i dalšího anesteziologa Miroslava Kutsyny, který vloni zprostředkoval předání čtyřiatřiceti infuzních pump z Písku do nemocnice v ukrajinském městě Svaljava. V oblasti zasažené válkou tam zařízení pomáhají s přesným dávkováním léčiv, podpůrných prostředků a výživy pro pacienty. „Jsem ekonomický migrant ze Zakarpatské oblasti. V Česku žiji už řadu let, ale v Písku bydlím a pracuji dosud nejdéle – dvacet let. Využívám své kontakty k pomoci druhým – aktuálně k podpoře svých krajanů, kteří se nedobrovolně ocitli ve válce,“ řekl Miroslav Kutsyna.

Poděkování za uvolnění Dominika Hese do humanitární mise a za pomoc Miroslava Kutsyny při léčbě pacientů na Ukrajině obdržel písemně i předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan. „Tuto vstřícnost vnímám jako samozřejmost. A velmi si vážím všech, kteří takto pomáhají,“ řekl Jiří Holan.

 
Písecké ARO bude fungovat jako „nafukovací“
15. dubna 2021

Písecká nemocnice bude schopna lépe reagovat na případné pandemické vlny a rychle se měnící počet osob ve vážném stavu. Díky kompletní úpravě Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) okamžitě navýší nebo naopak sníží počet lůžek pro pacienty s těžkým průběhem onemocnění. Navíc bez většího dopadu na běžnou péči. 

„Abychom v budoucnu byli schopni pružně reagovat na proměnlivou pandemickou situaci, zcela jsme přebudovali ARO. Na oddělení, které doposud čítalo pět lůžek, bude možné pečovat až o jedenáct pacientů. Spolu s dalšími prostory budeme schopni pojmout až 27 pacientů, vyžadujících napojení na plicní ventilaci,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA. „Kvůli novému systému také odpadne práce s přeskupováním ostatních oddělení nebo personálu,“ doplnil.

„Nafukovací“ schopnost oddělení ARO umožní tzv. boxový systém, kdy jsou lůžka zasazena do oddělených boxů s vlastní cirkulací vzduchu. Díky tomu lze v jednom prostoru pečovat o infekční i běžné pacienty, aniž by došlo k přenosu nákazy. 

Písecké ARO začne v novém komplexu fungovat od poloviny letošního května. Po reorganizaci mu nebude schopna svou velikostí konkurovat žádná jiná okresní nemocnice v tuzemsku, vyjma jindřichohradecké. „Ještě čekáme na nové přístroje, které instalujeme do prostor oddělení v příštích týdnech,“ řekl Jiří Holan.

 
Sestry chtějí mít mezioborový přehled
4. listopadu 2019

V rámci celoživotního vzdělávání nelékařských pracovníků jsou zdravotní sestry aktivní nejen v rámci naší nemocnice, ale i na celorepublikových konferencích.

Zástava oběhu je u dětí méně častá, než u dospělých, proto s ní zdravotníci z jiných oborů nemají moc zkušeností. Liší se od resuscitace dospělých, protože ve většině případů je primárním důvodem kardiopulmonální resuscitace zástava dechu. A proto se u dětské resuscitace začíná pěti úvodními vdechy a až poté se zahajuje nepřímá masáž srdce a pravidelné vdechy. Důležité je začít s resuscitací co nejdříve a zhruba po minutě volat tísňovou linku 155. Resuscitace dětí je provázena poměrně velkým stresem, zvlášť ze strany rodičů, proto je důležité znát a stále si opakovat základní postupy. Dětská resuscitace z pohledu ARO bylo téma jedné z přednášek, kterou za ARO písecké nemocnice prezentovala staniční sestra Mgr. Dana Průchová, DiS. na konferenci Jindřichohradecké ošetřovatelské dny.

Druhým tématem byly zkušenosti s porodnickou epidurální analgezií – tlumení bolestí během porodu. Každá analgezie má své klady i zápory. Vhodnost epidurální analgezie je nutné posoudit podle zdravotního stavu rodičky, což je záležitost lékařů z anesteziologicko-resuscitačního oddělení.  „I toto mezioborové téma se setkalo se zájmem účastnic konference,“ zhodnotila prezentace vrchní sestra ARO a přednášející Mgr. Eva Kutinová.

 
Obrazem: Lékaři v kapli
20. září 2019

Společnost pro porty a permanentní katetry ve spolupráci s Anesteziologicko-resuscitačním oddělením písecké nemocnice uspořádala v polovině září 2019 v nedávno nově otevřené kapli kurz Kanylace pod ultrazvukovou kontrolou (periferní a centrální) a tunelizace. Na říjen je tu naplánován Kurz regionální anestezie ve spolupráci s Aesculap Academie.

 
Písecká nemocnice je na světové špičce v péči o nemocné během operací
12. června 2019

Nemocnice Písek, a. s., se ocitá na světové špičce v oblasti péče o nemocné během operací. Je to díky lékařům a sestrám tamního anesteziologicko-resuscitačního oddělení, kteří ovládají jako jedni z mála v České republice i Evropě techniku umrtvení pod ultrazvukem. Tento způsob anestezie umožňuje zatím největší přesnost při lokálním umrtvení, šetří zdraví pacientů a zároveň zbaví nemocných bolesti po dokončení operace.

„Písečtí lékaři oddělení anesteziologie a resuscitace v rámci péče o pacienta na operačních sálech a nejen tam ovládají a používají široké spektrum technik regionální anestezie. Dva z nich jsou v jižních Čechách navíc jedinými držiteli certifikátu školitele prvního stupně v oboru ultrazvukem navigovaných blokád. To je pro nemocnici okresního typu nevídaná rarita,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Tzv. ultrazvukem navigované blokády jsou postupy vedoucí k odstranění bolesti během operace a po ní. „Podle výkonu, který pacient plánuje podstoupit, lze v mnoha případech pomocí jehly vpravit k nervům lokální anestetikum – látku, která s minimem nežádoucích účinků zajistí snížení nebo úplné vymizení bolestí. To je dnes neodmyslitelná součást jakékoli operace. Ultrazvuk, který při těchto postupech používáme, prokazatelně zvyšuje bezpečnost a účinnost těchto technik,“ řekl primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Tomáš Piksa. 

Obyvatelé Písecka i ostatní tak mají výše uvedenou péči plně k dispozici. Lékaři ji používají místo klasické narkózy v maximálně možném množství případů a ročně tímto způsobem ošetří stovky pacientů. „Například při operacích ramenního, kyčelního a kolenního kloubu, v případě bolestivých úrazů končetin, v chirurgické léčbě kýlních onemocnění a v neposlední řadě při výkonech na prsech. V posledně jmenovaném případě se pak jedná o postup, který byl do praktické medicíny uveden v roce 2012 a v písecké nemocnici se začal běžně provádět již v roce 2013,“ upřesnil primář Piksa.

Písečtí lékaři používají techniku anestezie pod ultrazvukem už více než 10 let, kurzy pořádají šest let. Pro lékaře z celé České republiky je organizují dvakrát až třikrát ročně. „Většina tuzemských anesteziologů stále tuto techniku neovládá. A školí ji pouze malá skupina odborníků z fakultních nemocnic. A pak já a můj kolega MUDr. Spilka z píseckého ARO,“ doplnil Tomáš Piksa.