Dětské a dorostové oddělení
Aktuality
1. října 2024
Nemocnice Písek nabízí veřejnosti pohled do problematiky kojení předčasně narozených dětí. Na celý říjen se v ní zastaví putovní výstava s jedinečnými fotografiemi novorozenců, kterou připravila nestátní nezisková organizace Nedoklubko. Expozice bude přístupná v proskleném tubusu k Pavilonu Q.
Výstavu „Kojení předčasně narozených dětí“ tvoří deset velkoformátových fotografií, zachycujících kojení a další možnosti výživy předčasně narozených dětí. Jejich autorkou je Silvie Valoušková, s níž Nedoklubko na expozici spolupracovalo. Naučný význam výstavě přidává text, který je součástí každého snímku a upozorňuje na problematiku kojení předčasně narozených dětí stejně jako na možnost dárcovství mateřského mléka.
„S výstavou cestujeme napříč celou republikou už druhým rokem. Navštěvujeme s ní perinatologická centra, s nimiž spolupracujeme, a rozšiřujeme tak osvětu k péči o předčasně narozené děti,“ uvedla Lucie Žáčková, ředitelka Nedoklubka.
Právě perinatologická centra jsou určena k odborné péči o předčasně narozené děti. „Mezi zařízení, která vedle běžné porodní péče zajišťují i vysoce specializovanou péči o riziková a patologická těhotenství, rizikové porody a předčasně narozené děti od 32. týdne těhotenství, patří i Nemocnice Písek. Je jedinou okresní nemocnicí na jihu Čech, kde funguje akreditované Perinatologické centrum intermediární péče. Poskytuje maximálně šetrnou péči o nedonošence nebo děti s vrozeným onemocněním. Novorozence po porodu ošetřují dětské sestřičky, při komplikacích pak zkušení lékaři – neonatologové, kteří se mohou spolehnout i na Jednotku intenzívní péče pro nedonošence,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.
Písecké perinatologické centrum, zejména neonatologické oddělení nemocnice, spolupracuje už léta s nestátní neziskovou organizací Nedoklubko, která podporuje rodiny předčasně narozených dětí: rodičům zajišťuje informace o péči, u veřejnosti šíří osvětu a pro nedonošence připravuje nejrůznější předměty, které pomáhají jejich vývoji. Například Chobotničky pro kulíšky – háčkované barevné chobotničky, jejichž chapadla připomínají předčasně narozeným dětem pupeční šňůru a pomáhají simulovat jejich přirozené vývojové prostředí.
8. ledna 2024
V rukou lékařů Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Písek končí stále více pacientů, jejichž zdravotní potíže souvisejí s užíváním drog. V různé formě se to týká jak ilegálních návykových látek, tak těch volně dostupných. Podle primáře oddělení Karla Chytrého jde o třicetinásobný nárůst oproti období před deseti lety.
„S pacienty, jejichž hospitalizace souvisí s drogami, se setkáváme několikrát do měsíce. Ať už jde o děti, které samy omamnou a psychotropní látku užily a s následnými potíži se u nás léčily, nebo o novorozence drogově závislých matek,“ sdělil primář Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Písek MUDr. Karel Chytrý.
Takoví novorozenci se často rodí předčasně a první dny po porodu jeví abstinenční příznaky. „Novorozenecký abstinenční syndrom se projevuje například podrážděností, křečemi, poruchami spánku, zvracením a například průjmem. Intenzitu těchto příznaků ovlivňuje druh návykové látky, frekvence užívání i délka závislosti,“ řekl Karel Růžička, lékař Neonatologického oddělení Nemocnice Písek.
Podobné symptomy mají děti, které omamnou látku samy požily. „Přijímáme je kvůli křečím, zvracení, úzkostem. Většinou jde o teenagery. A na vině je buď ilegální droga, například pervitin, nebo volně dostupná látka typu HHC, Kratom, nikotinové sáčky, alkohol, popřípadě různé kombinace těchto látek,“ řekl Karel Chytrý.
Enormnímu nárůstu dětských drogových případů se lékaři přizpůsobili už při příjmu pacientů. „Když jsme dříve přijímali dítě ve špatném stavu, tak jsme mezi původce těchto obtíží drogy hned nezahrnovali. Dnes je naopak máme mezi hlavními možnými příčinami a přizpůsobujeme tomu i vyšetřování pacientů. Díky včasné diagnostice můžeme rychleji zahájit léčbu. Ani poté, co vyřešíme akutní stav, ale nemá pacient vyhráno. Aby se k nám s podobnými nebo dalšími navazujícími potíži znovu nedostal, čeká ho zpravidla dlouhodobá léčba závislosti,“ dodal Karel Chytrý.
Akutní stavy související s užíváním drog se netýkají pouze dětského oddělení. Na rostoucí počet případů upozorňují například také internisté, anesteziologové a další odborníci. Omamným a psychotropním látkám se například věnují ve své kazuistice (pozn. případové studii) David Randák a Pavel Malina z Oddělení klinické biochemie Nemocnice Písek a Ladislav Gergely z Interního oddělení. Společně popsali případ padesátníka, kterého do nemocnice přijali v bezvědomí.
„Pacient u nás byl hospitalizován už před lety, tehdy měl z neobjasněných příčin horečku. Tentokrát mu z neznámých důvodů selhávaly dechové funkce i ledviny. Předpokládáme, že na počátku tohoto stavu byly drogy, které způsobily takzvaný Serotoninový syndrom. Zjednodušeně, šlo o otravu drogami,“ řekl MUDr. Pavel Malina, PhD., primář Oddělení klinické biochemie Nemocnice Písek.
Dětské a dorostové oddělení Nemocnice Písek
Dětské a dorostové oddělení písecké nemocnice se člení na Novorozenecké oddělení, Neonatologické oddělení a na Oddělení pro děti a dorost. Novorozeneckým oddělením projde ročně kolem tisícovky malých pacientů. Téměř polovina z nich pochází z jiných okresů a v Písku se narodí díky volbě svých rodičů. Neonatologické oddělení patří mezi 15 akreditovaných perinatologických center intermediární péče v České republice, která soustřeďují riziková a patologická těhotenství a předčasné porody lehce nezralých dětí. Kromě fyziologických novorozenců se stará také o ty s ohrožením životních funkcí, někdy i s potřebou neinvazivní dechové podpory. Těm je určena neonatologická jednotka intenzívní péče. Oddělení pro děti a dorost poskytuje komplexní péči dětem do jejich devatenáctých narozenin. Vedle ambulancí má lůžkovou část s osmi pokoji. Jeho součástí je také Jednotka intenzívní péče pro děti a dorost, kde se soustřeďují dětští pacienti po operacích, úrazech, s poruchami vnitřního prostředí a po epileptických záchvatech.
13. října 2023
Téměř devět tisíc, to je každoroční počet předčasně narozených dětí v České republice. Část z nich se soustřeďuje i do naší nemocnice. Naše Neonatologické oddělení je jedním z patnácti akreditovaných perinatologických center intermediární péče v ČR.
Lékařky, lékaře a zdravotní sestry či bratry z oboru neonatologie se letos rozhodla ocenit Nestátní nezisková organizace Nedoklubko, která všemožně podporuje rodiny předčasně narozených dětí. Vyhlásila Cenu Purpurového srdce rodičů 2023 pro zdravotníky z oboru neonatologie.
Do hlasování se můžete zapojit i vy. Až do 30. října můžete posílat své hlasy zdravotníkům z oboru neonatologie, kteří si podle vás nejvíce zaslouží Cenu Purpurového srdce. Mezi nominovanými z celé republiky jsou i dva zaměstnanci naší nemocnice: primář Dětského a dorostového oddělení MUDr. Karel Chytrý a staniční sestra Neonatologického oddělení Iveta Bendíková. Primář Karel Chytrý je v desítce nominovaných lékařů dokonce jako jediný zástupce jihočeského zdravotnického zařízení.
Hlasovat můžete zde: https://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/purpurovesrdce2023/
Cena Purpurového srdce 2023 bude letos udělována poprvé.
4. července 2023
Na konci června bylo předáno darem pět monitorů dechu pro dětské oddělení.
Primář MUDr. Karel Chytrý velmi děkuje společnostem APA logistik a Lodní servis Strakonice, které tento dar financovaly. Nadace Křižovatka pomáhá díky dárcům vybavovat nemocnice a porodnice monitory dechu Babysence. Už téměř třicet let v rámci projektu "Maminko dýchám" spolupracuje i s naší nemocnicí.
28. června 2023
Písecká nemocnice zajišťuje kompletní zdravotnické služby a vedle ambulancí a lůžkových oddělení provozuje také celou řadu poraden. Veřejnost se na ni může obracet například tehdy, pokud má potíže s hojením ran, trpí bolestí hlavy, má křečové žíly, potřebuje poradit s péčí o nedonošené dítě a v řadě dalších případů. Nově ji mohou kontaktovat i maminky, které mají potíže s kojením.
„Prvního července zahajuje provoz Ambulance pro laktační poradenství jako součást našeho dětského oddělení. Vyškolené laktační poradkyně zde budou k dispozici ženám, které mají problémy s kojením, ale i nastávajícím maminkám, jež kojení teprve čeká a chtějí se na ně co nejlépe připravit,“ řekla Bc.Zdeňka Kožená, vrchní sestra Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Písek.
Ambulanci pro laktační poradenství, umístěnou v prostorách dětské ambulance, lze navštívit pouze na základě objednání. To je možné každý všední den v čase od 8 do 10 hodin na telefonních číslech: 382 772 206 a 382 772 472. „Trend dnešní doby, zaměřený na co nejrychlejší návrat do domácího prostředí, s sebou přináší i zvýšenou poptávku po laktačním poradenství. Důvodů, proč maminky potřebují poradit a dopomoci při kojení, je mnoho,“ sdělila Zdeňka Kožená. Doplnila, že s certifikovanými laktačními poradkyněmi se mohou rodičky potkat už během předporodních kurzů, které nemocnice pravidelně organizuje. Zde se laktační poradenství zaměřuje na praktické rady a tipy pro úspěšné kojení, například informace o vhodné stravě a ideálních polohách. Jeho součástí je také ukázka různých pomůcek, které lze při kojení používat.
Dětské oddělení, při němž bude laktační poradna fungovat, už provozuje například endokrinologickou poradnu zabývající se hormonálními problémy u dětí, kardiologickou poradnu zaměřenou na srdeční onemocnění a rizikovou poradnu pro nedonošené děti. „V rámci jiných oddělení provozujeme ještě i další poradny. Například mamologickou, kde se věnujeme nádorům prsu, kýlní, gastroenterologickou pro onemocnění trávicího traktu, proktologickou k onemocněním konečníku, hematologickou pro konzultace ke krvi, stomickou k poradenství ohledně vývodu střev. Máme i několik neurologických poraden, v nichž se zaměřujeme na péči o pacienty s nervovými onemocněními, i poradny vnitřního lékařství jako alergologii, nebo revmatologii,“ doplnil předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.
7. prosince 2022
Žákyně třetího ročníku Střední zdravotnické Školy v Písku, pod vedením paní Mgr. Ludmily Havlové, připravily malým pacientům na dětském oddělení i dospělým pacientům na oddělení následné péče a na sociálních lůžkách příjemné odpoledne. Děkujeme.
14. června 2022
Dětské oddělení písecké nemocnice má pro novorozence a hospitalizované kojence šest nových monitorů dechu. Přístroje, které hlídají pravidelnost dechu miminek a zvyšují tak jejich ochranu před syndromem náhlého úmrtí kojence, získalo darem od Nadace Křižovatka.
Monitory dechu hlídají nejen zástavu dechu kojenců, ale také pauzy a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží spustí alarm k přivolání dospělé osoby, která může včas poskytnout dítěti první pomoc.
Monitory v hodnotě 15 tisíc korun, které financovaly společnosti APA logistik, BROTEX Písek a KORITENSKY, dnes převzal od zástupců nadace a sponzorů primář Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Písek MUDr. Karel Chytrý.
„Monitory dechu máme u všech novorozeneckých lůžek a využíváme je i na dětském oddělení pro hospitalizované novorozence a kojence. Nové přístroje rozšíří tuto péči. Velmi za ně děkujeme,“ sdělil Karel Chytrý. Doplnil, že nemocnice spolupracuje s Nadací Křižovatka už 13 let a díky projektu ,,Maminko, dýchám" získala sponzorsky už 19 monitorů.
Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o syndromu náhlého úmrtí kojence a možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka. Tento monitor hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší) a jakoukoliv nepravidelnost dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm.
„V rámci projektu ‚Maminko, dýchám‘ získáváme finanční podporu na nákup monitorů dechu do sedmdesáti nemocnic po celé republice. Díky laskavé podpoře sponzorů a dárců pomáháme zajistit jejich průběžnou obnovu,“ řekla Miloslava Stibůrková, regionální manažerka Nadace Křižovatka.
Nadaci se za 27 let své existence podařilo s pomocí sponzorů vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic více než deseti tisíci monitory dechu v celkové hodnotě přibližně 38 milionů korun.
12. listopadu 2020
V rámci Světového dne předčasně narozených dětí se purpurově rozzáří 16. listopadu 2020 kromě dominant v různých městech po celé republice i písecký Kamenný most. Organizace Nedoklubko pomáhá i na našem neonatologickém oddělení.
Více informací: https://www.nedoklubko.cz/purpurovecesko/
2. listopadu 2020
Dětské oddělení písecké nemocnice má pět nových monitorů dechu pro novorozence. Monitory za přibližně 10 tisíc korun budou hlídat nově narozené děti, ohrožené syndromem náhlého úmrtí. Přístroje věnovala nemocnici Nadace Křižovatka v rámci projektu „Maminko, dýchám“.
Přístroje nadace zakoupila z finančního daru, který poskytly společnosti APA logistik, HIPP a BROTEX Z&J. V tomto týdnu je převzal primář dětského oddělení MUDr. Karel Chytrý. „Monitory rozšíří péči o novorozence. Máme je u všech novorozeneckých lůžek a využíváme je i na dětském oddělení pro hospitalizované novorozence a kojence,“ sdělil primář MUDr. Karel Chytrý.
S Nadací Křižovatka spolupracuje Nemocnice Písek od roku 2009. V Rámci projektu ,,Maminko, dýchám", získala sponzorsky už 13 monitorů.
O projektu „Maminko, dýchám“
Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit české nemocnice a jejich porodnická a novorozenecká oddělení monitory dechu pro každé lůžko (miminko).
Syndrom náhlého úmrtí kojenců „SIDS“
K „SIDS“ dochází nejčastěji u dětí od narození do šesti měsíců. Dochází k němu náhle a neočekávaně, u dětí, které nejeví žádné zdravotní problémy. Přichází bez varovných signálů, když dítě spí, a proto je monitor dechu jako anděl strážný, který hlídá dech těch nejmenších.
15. června 2020
Fotografie, otisk chodidla a drobné dárky – takovou památku na narození dítěte si z písecké porodnice odnášejí rodiče miminek. Stejnou výbavu ale dostanou i ti novorozenci, kterých se jejich rodiče vzdali.
Vloni se v písecké porodnici narodilo celkem 993 dětí, což je nejvíce za posledních 29 let. Mezi nimi byla i dvě miminka, kterých se rodiče vzdali. Ta putovala se souhlasem Orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) do náhradní péče.
„V naší nemocnici se každoročně narodí několik dětí, kterých se z nějakých důvodů rodiče vzdají. Ty si po propuštění z porodnice se souhlasem OSPOD převezmou pěstouni nebo adoptivní rodiče. Výjimečně zamíří do kojeneckých ústavů,“ uvedla Iveta Bendíková, staniční sestra Neonatologického oddělení Nemocnice Písek, a. s.
V letech 2015 až 2019 se v písecké nemocnici narodilo 18 dětí k adopci – 10 dívek a 8 chlapců, z tohoto jedna dvojčata. Přestože tyto děti neměly to štěstí, aby vyrůstaly ve své biologické rodině, nemocnice je na cestu k adoptivním rodičům, pěstounům nebo do kojeneckého ústavu vybavila vzpomínkovým balíčkem.
„Dětem, které míří do náhradní péče, připravujeme tutéž památku, jakou obvykle mají ostatní. Pořizujeme jejich fotografii, otiskujeme jejich chodidla. Miminka, která naši nemocnici opouštějí bez své biologické matky, od nás dostanou na cestu životem i kufřík s dalšími vzpomínkami. Vkládáme do něj například porodní náramek, první dudlík, obleček, hračku, kterou uháčkovala některá z dobrovolnic, a řadu dalších osobních předmětů a vzkazů. Ve vzpomínkách svůj život nebudou začínat věcmi od adoptivních rodičů nebo pěstounů, ale věcmi ze svých prvních dnů na světě, od samého začátku.“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.
Kufříky se vzpomínkami připravuje pro miminka Nadační fond La Vida Loca v rámci projektu Život v kufříku. „Málokdo si dovede představit, jak těžké je pro děti vyrovnat se v dospívání s tím, že je matka po porodu odložila. Život v kufříku jim dává vědět, že i ony byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, ošetřovány lékaři, že jim babičky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně,“ řekla autorka projektu Život v kufříku Mgr. Michaela Chmelařová.
6. ledna 2020
Adámek se narodil 1. ledna 2020 v 19:48 hodin. Vážil 3200 g a měřil 49 cm. Maminku navštívili ředitel nemocnice MUDr.J.Holan, MBA a hlavní sestra Mgr. K.Slabáková s gratulací a dárky.
11. listopadu 2019
Ve čtvrtek 7.11.2019 navštivili dětské oddělení klauni z projektu Dr.Klaun, který už téměř dvacet let pomáhá hospitalizovaným dětem v ČR překonat trauma z dlouhodobého pobytu v nemocničním prostředí. Do písecké nemocnice přiváží smích dětským pacientům už devátý rok.
15. srpna 2019
S velkým smutkem jsme přijali zprávu o náhlém úmrtí lékaře dětského oddělení písecké nemocnice MUDr. Rudolfa Žaby. V roce 1970 ukončil studia Fakulty dětského lékařství v Praze a ihned nastoupil na dětské oddělení v Písku. Nemocnici byl věrný celý svůj život. V roce 1974 z pediatrie atestoval a v roce 1980 dosáhl na atestaci druhého stupně. Jeho celoživotním medicínským zájmem byly nemoci ledvin, kterým se ve své nefrologické ordinaci věnoval od roku 1984. V práci byl obětavý, vždy plný elánu, vyučoval pediatrii na Střední zdravotnické škole v Písku, léčil děti všech věkových skupin a rozdával své bohaté zkušenosti mladším kolegům. Měl rád sport, aktivně hrával stolní tenis a jeho velkou láskou se stal házenkářský klub Sokol Písek, jehož byl prezidentem. I po svém odchodu do důchodu byl profesně stále aktivní, věnoval se především ultrazvukovému vyšetření ledvin u dětí a zaškoloval ostatní kolegy.
Jeho odchod byl náhlý a předčasný, v nás i v nemocnici zůstává prázdné bolavé místo, které se bude jen obtížně hojit. Lidé jako on jsou nenahraditelní.
Rudo, odpočívej v pokoji, navždy zůstáváš v našich srdcích.
MUDr. Karel Chytrý
27. června 2019
Písecký strojírenský podnik AISIN EUROPE MANUFACTURING CZECH s.r.o., který je dceřiným výrobním závodem společnosti AISIN EUROPE S.A., patřící do japonské globální skupiny AISIN SEIKI Co., Ltd., věnoval půl milionu korun Nemocnici Písek, a.s.. Ta za finanční dar nakoupila plicní ventilátor pro nedonošené děti.
Plicní ventilátor využije perinatologické centrum intermediární péče, které je součástí dětského oddělení písecké nemocnice a v součinnosti s porodnickým oddělením zajišťuje komplexní péči o děti narozené předčasně od 32. týdne těhotenství pro nemocnice Písek, Tábor, Strakonice a Prachatice.
„U předčasně narozených dětí často dochází k dechovým poruchám, souvisejícím s nezralou plící, tedy plící, která ještě není funkčně dostatečná k výměně dechových plynů. Těmto novorozencům je proto nutné poskytnout dechovou podporu. Té se docílí právě zmiňovaným ventilátorem, který formou vhánění okysličeného vzduchu pod zvýšeným tlakem podporuje plicní funkce až do jejich normalizace,“ uvedl MUDr. Karel Chytrý, primář Dětského oddělení Nemocnice Písek, a. s. „S ventilátorem podobného typu máme dlouhodobé zkušenosti, samozřejmě s postupem techniky jsou ventilační jednotky stále dokonalejší,“ doplnil primář.
„V minulých letech jsme od této firmy obdrželi několik zdravotních lůžek. Letošní půlmilionový dar, který jsme využili na nákup plicního ventilátoru pro nedonošence, je významnou investiční pomocí,“ uvedl ještě předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.
17. června 2019
Tuzemský e-shop MALL.cz zaslal hračky pro malé pacienty, kteří budou muset trávit prázdninové dny v nemocnici.