Tel.: +420 382 772 222

Oddělení klinické onkologie

Aktuality

 
V Písku pečují o onkologicky nemocné bez omezení i v době Covid-19
10. února 2022

O pacienty s rakovinou z Písku a okolí pečují v písecké nemocnici bez omezení i během pandemie Covid-19. Onkologicky nemocní tam mají dokonce rozsáhlejší péči, než je v nemocnicích okresního typu běžné: k dispozici jim jsou dvě ambulance a dva lékaři. Prostory onkologického oddělení navíc byly nedávno zmodernizovány. 

„Ke konci loňského roku jsme dokončili rekonstrukci onkologie za 1,5 milionu korun, jejíž součástí jsou i nová sociální zařízení. Zkultivovali jsme zázemí personálu při využití prostor dávné radioterapie,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek MUDr. Jiří Holan, MBA. 

Onkologické oddělení písecké nemocnice poskytuje pacientům s nádorovým onemocněním ambulantní léčbu v podobě chemoterapie, hormonální léčby a imunoterapie. „Pečujeme o pacienty s častými druhy nádorových onemocnění, zejména zažívacího ústrojí, prsů, vaječníků, kůže, plic, ledvin. Vyšetřujeme je, aplikujeme jim medikamenty, sledujeme jejich zdravotní stav i po dokončení léčby. U méně častých nádorových onemocnění spolupracuje s regionálními centry i velkými fakultními nemocnicemi, které nabízejí specializovanou péči v souvislosti s konkrétními druhy nádorů,“ sdělila primářka Oddělení klinické onkologie Nemocnice Písek MUDr. Taťána Fischerová. 

Zajištění kvalitní dostupné péče pro pacienty s rakovinou si kladla jako prioritu už při svém nástupu do písecké nemocnice před třemi lety. Zároveň ocenila zavedenou spolupráci uvnitř nemocnice s chirurgickým, patologicko-anatomickým, radiodiagnostickým oddělením i s hospicovou péčí. „Spolupráce napříč nemocnicí funguje naprosto hladce a jsem zde pracovně i lidsky velmi spokojená. Potvrdil se můj předpoklad, že menší pracoviště si snáze zachová lidský rozměr,“ řekla Taťána Fischerová.

V péči píseckých onkologů jsou v současné době přibližně tři tisíce pacientů, kteří buď podstupují léčbu, nebo docházejí na pravidelné kontroly po jejím ukončení. Nejčastěji se léčí s nádory trávicího traktu, prsů, plic a prostaty, stejně jako jinde v České republice. Za loňský rok přibylo 104 nových pacientů – o 30 méně než v roce 2020. Smutným trendem je, že řada z nich lékařskou péči vyhledala až v pokročilém, obtížně léčitelném stavu choroby. Odborníci to považují za jeden z dopadů pandemie COVID-19. Obava z nákazy koronavirem lidi odrazuje od včasné návštěvy lékaře.

Naopak velmi pozitivně vnímá primářka písecké onkologie pravidelná setkávání žen s rakovinou prsu, která slouží k předávání zkušeností nemocných a uzdravených. „Skupina pacientek s nádory prsu vznikla při chirurgickém oddělení nemocnice ve spolupráci s oddělením spirituální péče. Pravidelných setkání, kde nemocné sdílejí své zkušenosti s chorobou a zdravotnickými zařízeními, se účastní i lékaři dalších oddělení,“ dodala Taťána Fischerová.

 
Písecká nemocnice má nové lékařské posily
22. února 2019

Dvě lékařské posily přibyly písecké nemocnici od letošního února. Jednou z nich je nový primář ortopedického oddělení  MUDr. Vilém Svoboda, druhou pak lékařka onkologického oddělení MUDr. Taťána Fischerová. 

MUDr. Vilém Svoboda začal v písecké nemocnici na pozici lékaře pracovat od roku 1993 poté, co absolvoval studium Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. V letech 1996 a 2001 získal atestace z oboru Ortopedie a traumatologie. „Píseckou nemocnici mi v šestém ročníku medicíny doporučil primář chirurgie z Domažlic MUDr. Václav Novák, CSc., člověk, kterého jsem si velmi vážil. Chtěl jsem pracovat v chirurgickém oboru a váhal jsem mezi klasickou chirurgií na Chirurgické klinice v Plzni a nabídkou pracovat na ortopedii v Písku. Nakonec jsem si vybral píseckou ortopedii,“ uvedl nový primář Ortopedického oddělení Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Vilém Svoboda.

Na pozici primáře se chce soustředit na endoprotetiku neboli kloubní náhrady, revizní operace endoprotéz a septickou ortopedii. „Jako primář oddělení chci vytvořit týmy lékařů podle jednotlivých specializací v rámci ortopedie, konkrétně ortopedie nohy, ruky, artroskopie... Myslím si, že  užší specializace v daném oboru je možná jedinou cestou, jak zase posunout oddělení o kousek dál,“ řekl Svoboda.

MUDr. Taťána Fischerová je absolventkou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Před nástupem do písecké nemocnice pracovala na Onkologické ambulanci v Karlových Varech a předtím například ve Fakultní nemocnici v Plzni. „Ve Fakultní nemocnici Plzeň jsem pracovala a žila v rozporu s administrativou i celkovou atmosférou velkého ústavu, kde se postupně jedinec zcela ztrácí, ať je v roli pacienta nebo zaměstnance. To mě přimělo k odchodu do soukromé ambulance v Karlových Varech, kde jsem ale byla zase odborně izolována od všech ostatních pracovišť i od nemocničního zázemí, včetně lidského kolektivu. Písecká nemocnice se jeví jako ideální prostředí. Najdete tam příjemné pracovní zázemí, kde pečují o své zaměstnance a ti zase mohou profesionálně pečovat o pacienty,“ míní Taťána Fischerová.

Jako nová posila onkologického oddělení chce pokračovat v zavedené spolupráci uvnitř písecké nemocnice s tamním chirurgickým, patologicko-anatomickým, radiodiagnostickým oddělením i s hospicovou péčí. „Budu se snažit zajistit našim pacientům nejlepší dostupnou péči. V tomto směru lze využít i nově se nabízející spolupráci s Fakultní nemocnicí Motol, Všeobecnou fakultní nemocnicí Praha a s Fakultní nemocnicí Plzeň, které nabízejí specializovanou péči v souvislosti s konkrétními druhy nádorů,“ doplnila Fischerová.