Tel.: +420 382 772 222

Klinická logopedie

Aktuality

 
Oddělení klinické logopedie bude dočasně přemístěno
19. června 2023

Od 28.6.2023 bude oddělení dočasně přesunuto do prostor bývalého Očka (očkovací centrum Covid) mimo areál nemocnice – do budovy bývalé mikrobiologie proti vrátnici (Pavilon W), vchod směrem z Budějovické ulice.

 
Pacientovi se vzácnou chorobou pomáhá Kašlací asistent
23. prosince 2022

V písecké nemocnici vyšli vstříc pacientovi se vzácnou chorobou a pořídili pro něho Kašlacího asistenta. Přístroj, který pomáhá s vykašláváním hlenů, nemocný využije během své několikaměsíční léčby. 

Martina Pišana přijali do písecké nemocnice před pěti měsíci. Měl svalové obtíže, které lékaři posléze diagnostikovali jako syndrom Guillain-Barré. „Tento syndrom je závažným autoimunitním onemocněním, které postihuje periferní nervovou soustavu, a je obvykle vyvolán akutní infekcí. Zpočátku se projevuje slabostí v dolních končetinách, následně v horních, až dochází ke ztrátě pohyblivosti, svalovým oslabením v oblasti obličeje a úst a také poruchami polykání,“ uvedl MUDr. Robert Rezek z Neurologického oddělení Nemocnice Písek, kde je Martin Pišan hospitalizován.

Kvůli celkovému oslabení a ochrnutí se pacient potýká nejen s dýchacími problémy, ale také s potížemi při příjmu potravy. „Martin Pišan má více komplikací. Nemá sílu vykašlávat hlen, který u něho vyvolává opakované plicní infekce. Vše je ztíženo nefunkčností hlasivek, které má trvale v dechovém postavení, což je problém kvůli výživě – polykání – i hlasu. Díky komplexní péči píseckých lékařů a zdravotnického personálu napříč odbornostmi se ale jeho stav postupně zlepšuje. Protože svaly dechové opory má stále slabé a ne zcela funkční, přišli jsme s nápadem pořídit pro něho přístroj, který mu v tomto směru pomůže,“ uvedla Mgr. Kateřina Hájková z Oddělení klinické logopedie Nemocnice Písek.

Kateřina Hájková se s Kašlacím asistentem setkala na jedné ze vzdělávacích stáží, které nemocnice svým zaměstnancům umožňuje. O přístroji se zmínila kolegům neurologům i vedení nemocnice s tím, že pacientovi může významně usnadnit život a rekonvalescenci. Nemocnice si Kašlacího asistenta pro Martina Pišana zpočátku zapůjčila od firmy S&T Plus, která je distributorem přístroje od francouzského výrobce Air Liquid Medical Systém EOVE. Nyní se ale vedení zdravotnického zařízení rozhodlo, že přístroj za přibližně 100 tisíc korun koupí. „Je to jednodušší varianta. Po uzdravení tohoto konkrétního pacienta bude přístroj sloužit na neurologickém oddělení dalším pacientům s různými nervovými potížemi, které ztěžují vykašlávání a léčba tímto způsobem bude indikovaná,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek MUDr. Jiří Holan, MBA.

Kašlací asistent pomáhá Martinu Pišanovi s vykašláváním hlenu denně. Pomocí mechanického nádechu a výdechu pomáhá posílit, případně nahradit přirozené čištění dýchacích cest. Princip výměny tlaků simuluje přirozený proces kašle nebo odkašlávání. „Je to velká pomoc. Kašel mě jinak skutečně vysiluje,“ pochvaluje si nového pomocníka pacient.

 
Logopedi řeší u pacientů s mrtvicí i poruchy polykání
29. dubna 2022

Nejen odstranění vad řeči, ale také zajištění bezpečné výživy pacientů. To je cílem klinických logopedů v Nemocnici Písek při péči o pacienty po cévní mozkové příhodě. Řada osob po mrtvici totiž trpí poruchou polykání, která bez účinné terapie může způsobit podvýživu i vážné zdravotní komplikace.

Pacienti s poruchou polykání (dysfagií) mají potíže přijímat potravu ústy. Pokud se na tento problém zdravotníci nezaměří, hrozí nemocným nejen podvýživa, ale také další komplikace. Pacienti s poruchou polykání mnohdy stravu omylem vdechují, což vede například k zápalu plic. Ten může osoby po prodělané cévní mozkové příhodě ohrozit na životě.

„Na poruchy polykání se intenzívně zaměřujeme už několik let. Společně s lékaři ORL oddělení vyšetřujeme polykací trakt a navrhujeme vhodnou terapii. Zejména u těžších případů nám s diagnostikou významně pomáhá nová metoda FEES, která spočívá v zavedení sondy do krku a sledování stavu vnitřního prostředí této části trávicího ústrojí. Díky metodě FEES jsme schopni nastavit nejlepší možný způsob výživy pacienta. Vidíme také, zda je vůbec schopen přijímat stravu běžným způsobem, tedy ústy,“ řekl vedoucí klinický logoped Nemocnice Písek Mgr. Tomáš Kubík, PhD.

Metoda FEES pomáhá ošetřujícímu personálu rozhodnout, jaká dieta je pro konkrétního pacienta ideální, respektive jakou konzistenci jídla je nutné zvolit ke snížení zdravotních rizik. „Nedávno jsme zavedli dysfagickou dietu – dietu při poruchách polykání – doslova na míru konkrétnímu pacientovi. Využíváme k ní speciální mixér, který rozmělňuje stravu tak, aby co nejlépe vyhovovala stavu polykacího traktu nemocného. Ve zdravotnických zařízeních toto není úplně běžné, přestože to významně napomáhá léčbě,“ sdělil Tomáš Kubík.

V péči píseckých klinických logopedů je aktuálně několik desítek osob s poruchou polykání. Kromě pacientů po cévní mozkové příhodě nebo jiném onemocnění nervové soustavy se jedná o ty, kteří prodělali onkologická onemocnění dutiny ústní, hltanu a hrtanu. S poruchou polykání se někdy potýkají i lidé vyššího věku, u dětí jsou důsledkem různých vývojových vad.

 
S novým školním rokem přibývají v logopedické ambulanci prvňáčci
5. září 2018

S počátkem školního roku se každoročně plní Ambulance klinické logopedie Nemocnice Písek, a. s., prvňáčky i dětmi s odkladem povinné školní docházky. Rodiče dětí se také pravidelně v tomto období více zajímají o klinickou logopedii i o nadstandardy pro předškolní děti, které trpí nejčastěji tzv. patlavostí, vývojovou vadou řeči nebo koktáním.

„Právě školáci trpí nejčastěji diagnózou Dyslalie neboli patláním, a to nejen v oblasti artikulace, ale také často pro nezralost fonematického uvědomování. V těchto případech rozvíjíme schopnosti a dovednosti dětí dle D. B. Elkonina nebo pomocí grafomotoriky,“ uvedla Mgr. Kateřina Hájková, která má v písecké nemocnici na starosti logopedické služby pro děti.

Písecká ambulance klinické logopedie nabízí od loňska nadstandardní péči pro skupinky až šesti dětí v oblasti grafomotoriky. To je stimulační program pro děti od pěti let, které se připravují na vstup do školy, ale i pro malé školáky, kterým se psaní a čtení ve škole příliš nedaří. „Tento program lze navštěvovat i bez doporučení praktického lékaře. A protože se jedná o nadstandardní službu, nehradí ji zdravotní pojišťovna, nýbrž rodiče. Cena za hodinovou terapii přitom činí 200 korun,“ řekla Kateřina Hájková.

Program grafomotoriky se skládá z 15 lekcí , které jsou zaměřeny na nácvik nových pohybových stereotypů, rozvoj komunikačních dovedností, rozvoj dílčích funkcí v oblasti zrakové, sluchové a prostorové orientace, schopnosti přepínat mezi různými způsoby smyslového vnímání, řazení činností za sebou a na grafomotorické dovednosti.

Další metodou pro odstranění vady řeči u předškoláků, dětí s odkladem školní docházky nebo i školáků je metoda D. B. Elkonina. V této metodě se postupuje od mluveného slova ke čtenému. „Děti se nejdříve naučí chápat hláskovou strukturu mluvených slov. Říkáme, že se naučí slyšet hlásky ve slovech. A až potom se učí, jak se tyto hlásky dají označit písmeny. Metoda rozvíjí myšlení a poznávací schopnosti. Aby děti věděly, z jakých hlásek se slova skládají, využíváme názorné modelování: hlásky označujeme barevnými žetony a děti skládají slova ze žetonů. Postupně se naučí slyšet hlásky ve slovech i bez pomoci žetonů. Celá metodika je zpracovaná přitažlivou formou příběhu. Program lze absolvovat ve 33 lekcích, které jsou zaměřeny na trénink fonematického uvědomování,“ sdělila Kateřina Hájková. Doplnila, že cena za hodinu této terapie činí 300 korun a doporučuje se intenzívní trénink dvakrát týdně.

Celoročně je zájem o logopedické služby v Písku větší než je kapacita nemocniční ambulance. „Pokud máme hodně akutních případů, čeká se na přijetí i několik měsíců. V případě volné kapacity ale dostávají rodiče termín ihned,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Bližší informace i objednání: Mgr. Kateřina Hájková
Kontakt: hajkova@nemopisek.cz