Tel.: +420 382 772 222

Oddělení klinické mikrobiologie

Aktuality

 
V písecké nemocnici vyšetřují opičí neštovice
1. listopadu 2022

Laboratoř klinické mikrobiologie Nemocnice Písek rozšířila své služby o vyšetření opičích neštovic (Monkeypox) metodou RT PCR. S žádostí o vyšetření se na ni mohou obracet praktičtí lékaři při podezření na toto onemocnění u svých pacientů.

„Vyšetření provádíme v pracovní době od pondělí do pátku. Vzorky krve, plazmy nebo stěru z vyrážky neštovic pacientů je třeba do laboratoře dopravit nejlépe do šesti hodin po jejich odběru. Vzorky musejí být uchovány při teplotě do osmi stupňů Celsia, v případě delší doby do minus dvaceti stupňů Celsia,“ uvedla primářka Oddělení klinické mikrobiologie MUDr. Věra Kůrková.

Virus opičích neštovic (MPXV), který byl objeven na konci padesátých let minulého století, způsobuje onemocnění u zvířat i lidí. Projevuje se zduřením lymfatických uzlin, bolestí, horečkou a zimnicí, bolestí hlavy a extrémní únavou. Po jednom až třech dnech se u pacientů objeví vyrážka. Ta přechází v léze, které se nakonec zkrabatí a odpadnou. Onemocnění obvykle trvá přibližně 2 až 4 týdny. Virus se přenáší z člověka na člověka těsným kontaktem, dotykem infikovaných lézí nebo vdechnutím kapének dýchacích cest. Dnes se s ním lze setkat na hromadných společenských akcích. Inkubační doba je obvykle 7 až 14 dní, ale může se pohybovat i v rozmezí 5 až 21 dní. V České republice je k dispozici vakcína proti tomuto infekčnímu agens.

 
Nemocnice koupí další přístroj pro automatizaci PCR testování
6. ledna 2022

Až 2000 vzorků slin či výtěrů denně bude schopna už na konci ledna vyšetřit laboratoř písecké nemocnice v souvislosti s PCR testováním na onemocnění Covid-19. Větší počet rozborů v krátkém časovém intervalu zajistí nový přístroj. Po nedávno zakoupeném analyzátoru bude dalším laboratorním pomocníkem pro rychlejší určení virové nákazy.

„V pořadí už třetí analyzátor zakoupíme v lednu. Cena se pohybuje v okolí jednoho milionu korun, ale s příslušenstvím pro obsluhu vyjde kompletní pracovní set na pět až šest milionů korun. Chceme celý proces co nejvíce zautomatizovat a mechanicky i časově personálu co nejvíce ulevit. Snahou je snížit přesčasovou práci, do pozdních odpoledních nebo nočních hodin v laboratoři. Na přístroj a příslušená další zařízení se budeme snažit získat dotaci z fondů Evropské unie,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek MUDr. Jiří Holan, MBA.

Písecká nemocnice provádí PCR i antigenní testování. Protože se chce připravit i na případně plošné PCR testování, jeden analyzátor pro rychlejší testování a zvládnutí většího počtu vyšetření si v uplynulých měsících ke stávajícímu už pořídila. Některé přístroje má pronajaté. Laboratoř je nyní schopna zanalyzovat do tisíce vzorků za jeden den. Společně s dalším přístrojem zvládne denně otestovat až 2000 vzorků na PCR.

„PCR testy jsou přesnější než testy antigenní, ale jsou také náročnější na rozbor a čas. Proto si pořizujeme vybavení, díky němuž můžeme laboratorní zkoumání vzorků urychlit a zrobotizovat. Nový přístroj navíc pomáhá analyzovat i varianty viru. Dnes jsme již schopni říci, zda se u pacienta jedná o infekci způsobenou Omikronem“ doplnila primářka Oddělení mikrobiologie Nemocnice Písek MUDr. Věra Kůrková.

 
Písecká nemocnice udělala maximum i pro testování žáků a studentů
22. listopadu 2021

Písecká nemocnice se v příštích týdnech zapojí do plošného testování žáků škol. Bude připravena co nejrychleji potvrdit nebo vyloučit výsledek pozitivity antigenního testu dítěte pomocí PCR testování.

O plošném antigenním testování během příštích dvou pondělků (22. a 29. 11.) informoval ředitele škol a školských zařízení jihočeský hejtman Martin Kuba. Zároveň je upozornil na to, že v případě pozitivního antigenního testu u žáka bude potřeba ověřit výsledek PCR testem. Rychlým provedením PCR testů budou pověřeny jihočeské nemocnice, které pro ně vyčlení pondělní a úterní dopoledne.

 
Vyšetření pomůže zjistit, jak si vaše tělo poradí s Covidem
1. října 2021

Písecká nemocnice nabízí zájemcům zcela nové vyšetření, které pomůže zhodnotit, jak moc jsou odolní vůči onemocnění Covid. Vyšetření se zaměřuje na stav imunity, který je podle zdravotníků rozhodující pro průběh nemoci v případě nákazy.

„Tělo je připraveno reagovat na virus i při velmi nízké hladině naměřených protilátek v krvi. Proto je často zásadní zjistit, zjednodušeně řečeno, stav buněčné imunity proti Covid,“ řekla MUDr. Věra Kůrková, primářka Oddělení klinické mikrobiologie Nemocnice Písek, a. s.

Vedení nemocnice očekává, že o vyšetření budou mít zájem například lidé, kteří zvažují třetí dávku očkování, nebo ti, které zajímá schopnost obrany těla nejen na úrovni protilátek, ale i samotných buněk. Zatím se jedná zejména o zdravotníky,“ uvedla primářka Kůrková.

Nové vyšetření stavu buněčné imunity v současné době pojišťovny nehradí, proto za ně zájemci zaplatí necelé dva tisíce korun. Odběry na analýzu se provádějí na odběrovém místě Oddělení klinické biochemie pondělí – čtvrtek v dopoledních hodinách dle časového harmonogramu. Vlastní vyšetření provádí Oddělení klinické mikrobiologie po shromáždění více vzorků cca 1x za 14 dní.

 
Nemocnice se chystá na případné PCR testování všech žáků
10. června 2021

Laboratoř písecké nemocnice bude schopna prozkoumat více vzorků na Covid, odebraných ze slin pro PCR testování. Větší počet rozborů v krátkém časovém intervalu zajistí analyzátor. Nemocnice se chce pořízením přístroje připravit na situaci, kdy by musela vyhovět skokovému nárůstu poptávky po analýze vzorků v souvislosti s případným zařazením testů jako podmínky pro standardizovanou výuku ve školách. 

Pokud se školy do prázdnin i po nich plošně otevřou a Ministerstvo zdravotnictví nařídí testování žáků ze slin pomocí PCR testů, laboratoře budou muset v krátkém časovém intervalu vyšetřit velké množství odebraných vzorků. „PCR testy jsou významně přesnější než testy antigenní, ale jsou také náročnější na rozbor. Kapacita laboratoří je přitom omezená. Proto hledáme možnosti, jak laboratorní zkoumání vzorků urychlit,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Nemocnice v této souvislosti už má přístroj, díky němuž bude schopna analyzovat vzorky v mnohem větším měřítku. „Nyní již ověřujeme jeho funkce přímo v laboratoři. Pokud vyhoví, metodiku zavedeme do rutinní praxe,“ doplnila primářka virologické laboratoře Věra Kůrková.

 
Nemocnice ukazuje studentům laboratoře, ti se tam vracejí jako lékaři
30. dubna 2019

Jednou z cest, jak získat budoucí pracovníky, je pořádání exkurzí přímo v provozu. Tudy se rozhodla před několika lety jít i písecká nemocnice. Ta každoročně pořádá pro studenty Gymnázia Písek exkurze do své mikrobiologické laboratoře. Přestože při nich některé dívky téměř omdlévají, po letech se tam vracejí pracovat.

„Při nedávné exkurzi zavítalo do naší mikrobiologické laboratoře šestatřicet studentů zdejšího gymnázia – maturantů ze čtvrtého nebo osmého ročníku v předmětu Biologický blok. Mohli si vyzkoušet zpracování vlastního výtěru z krku. Všichni tu poprvé v životě viděli mikroby naživo,“ uvedla primářka Oddělení klinické mikrobiologie Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Věra Kůrková.

Studenti podle ní byli z exkurze nadšení. „Některé dívky sice byly na omdlení, ale všechno zvládly. Zodpověděla jsem mnoho dotazů. Také jsme diskutovali o výběru povolání. Přibližně polovina z těchto studentů míří na medicínu. Těm vždy říkám, že doufám, že se za šest let uvidíme v naší nemocnici,“ řekla Věra Kůrková.

Exkurze přímo v nemocnice mají podle primářky u studentů mnohem větší odezvu než její dřívější přednášky o mikrobiologii na gymnáziu. „Jeden lékař z těchto studentů už v naší nemocnici pracuje. A na další se těšíme,“ doplnila.